Fed etkisi altın fiyatlarında dalgalanmaya yol açtı! Fed etkisi altın fiyatlarında dalgalanmaya yol açtı!

Asya-Pasifik borsaları, İsrail ve İran arasında hafta sonu yaşanan gerilimin tüm dünya piyasaları üzerindeki etkisi altında düşüşle açıldı. Özellikle, İran'ın İsrail'e yönelik gerçekleştirdiği insansız hava aracı ve füze saldırıları, yatırımcıların risk algısını artırarak piyasalarda geri çekilmeye neden oldu.

Küresel Tepkiler

ABD Başkanı Joe Biden, İran'ın İsrail'deki askeri hedeflere 300'den fazla insansız hava aracı ve füze fırlatarak gerçekleştirdiği saldırıyı "eşi benzeri görülmemiş" olarak nitelendirdi. Biden, ABD'nin İsrail'e saldırıya karşılık verilmesinde destek sağladığını ifade etti.

Büyük Asya Ekonomilerinden Önemli Veriler Bekleniyor

Hafta boyunca Asya piyasalarının seyri, Çin'in ilk çeyrek Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) rakamları, Hindistan'ın Mart ayı toptan enflasyon verileri ve Japonya'nın ticaret ile enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla şekillenecek. Bu veriler, yatırımcıların bölgesel ekonomik durum hakkında daha net bir perspektif kazanmalarına olanak tanıyacak.

Asya Borsalarındaki Güncel Durum

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi ve geniş tabanlı Topix endeksi sırasıyla %0,76 ve 1,278 puan düşüş yaşadı. Güney Kore'nin Kospi endeksi %1,19, küçük ölçekli Kosdaq ise %1,55 değer kaybetti. Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi %0,67 düşerken, Hong Kong'un Hang Seng endeksi %1,5 geriledi. Buna karşın, Çin'in CSI300 endeksi yaklaşık %1 artış göstererek trendi tersine çevirdi.

Editör: Halit Alptekin