Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin uluslararası finansal kuruluşların yatırım yaptığı önde gelen ülkelerden biri olmayı sürdüreceğini açıkladı. Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye'nin kurucu üyesi olduğu Asya Altyapı Yatırım Bankası’nın (AAYB) Başkanı Jin Liqun ile yaptığı görüşmeye dair detayları paylaştı.

AAYB ile İşbirliği Devam Ediyor

Bakan Şimşek, Asya Altyapı Yatırım Bankası’nın (AAYB) Başkanı Jin Liqun’u ağırladıklarını ve AAYB'nin Türkiye'ye sağladığı finansman desteğinin önemine vurgu yaptı. Şimşek, bankanın 2016'dan bu yana Türkiye'ye 4,5 milyar dolar finansman sağladığını belirtti. Görüşmede, önümüzdeki 3 yılı kapsayan AAYB’nin ilk Ülke Programı hazırlıklarının başlatıldığını da ekledi.

Ekonomik İstikrar ve Yatırım

Mehmet Şimşek, güçlü ekonomi programıyla uluslararası finansal kuruluşların Türkiye'ye olan güvenini pekiştirmeye devam edeceklerini söyledi. Şimşek’in açıklamaları, Türkiye’nin ekonomik kalkınma hedeflerine yönelik kararlılığını ve uluslararası işbirliklerinin önemini bir kez daha ortaya koydu.

Editör: Halit Alptekin