Borsa İstanbul'daki hisse senetleri, yabancı yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Geçen yılın ikinci yarısında bankacılık hisselerine odaklanan yabancı yatırımcılar, şimdilerde BİST TÜM endeksinde yer alan 514 hissedeki 313'ünde paylarını arttırdı. Söz konusu gelişme, Türk piyasasına olan güvenin artışını gösteriyor.

Ekonomi Yönetiminin Değişimi ve Merkez Bankası Etkisi

Mayıs 2023 seçimlerinin ardından yaşanan ekonomi yönetimi değişikliği ve Merkez Bankası'nın yeni politikaları, yabancıların TL varlıklarına olan ilgisini hızlandırdı. Geçen yılın ikinci yarısında yatırımcılar, hisse senedi ve tahvillerde uzun bir aradan sonra net alıcı konumuna geçmişti. 2024 yılına girilirken, yatırımcılar portföylerini holding, sanayi ve hikayesi olan hisselere kaydırdı.

En Çok İlgi Gören Şirketler: Altınyunus Çeşme ve Türk Telekom

Yabancı yatırımcıların ilgi odağı haline gelen şirketler arasında Altınyunus Çeşme ve Türk Telekom başı çekiyor. Altınyunus Çeşme'de yabancı payı, %6.73'ten %19.38'e yükseldi. Türk Telekom ise %16.46'dan %26.22'ye çıkan yabancı payıyla dikkat çekti. Akfen Yenilenebilir Enerji ve Dofer Yapı Malzemeleri, yatırımcıların gözdesi haline geldi.

BİST100 ve BİST50 Endekslerindeki Değişimler

BİST100 endeksinde, 43 şirket hissesinde yabancı yatırımcılar paylarını arttırırken, 57'sinde ise azalttı. BİST50 endeksinde ise 17 şirkette yabancı payı artışı, 33'ünde ise azalış gözlendi. Yaşanan değişimler, yatırımcıların Türkiye piyasasındaki çeşitli sektörlerdeki hareketlerini ortaya koyuyor.

2024 Başından Beri Yabancı Yatırımcı Net Girişi

2024 yılının başından itibaren yabancı yatırımcıların hisse senetlerine net girişi 198.74 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Bu durum, Türkiye piyasalarına yönelik artan yabancı ilginin bir göstergesi.