PepsiCo, 2023'ün dördüncü çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin net geliri, 2022'nin dördüncü çeyreği ile kıyaslandığında, yüzde 0,5 oranında azalarak 27,9 milyar dolara geriledi. Önceki yıl aynı dönemde şirketin geliri yaklaşık 28 milyar dolar seviyesindeydi. Gelirdeki bu düşüş, 2020'den beri ilk kez yaşanırken, piyasa beklentileri, gelirin yüzde 1,4 artarak 28,4 milyar dolara ulaşması yönündeydi.

Bölgesel Gelir Performansı ve Net Kar Artışı

PepsiCo'nun gelir performansı bölgesel olarak incelendiğinde, Latin Amerika hariç diğer bölgelerde düşüş görüldü. Latin Amerika'daki gelir yüzde 18 artış gösterirken, Afrika, Orta Doğu ve Güney Asya'da yüzde 4, Asya Pasifik, Avustralya, Yeni Zelanda ile Çin bölgesinde yüzde 2 ve Avrupa'da yüzde 1 oranında azaldı. Kuzey Amerika'da ise şirketin atıştırmalık ve içecek işlerinde sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 2'lik bir düşüş yaşandı.

Hisse Başına Kar ve Temettü Planları

PepsiCo'nun net karı, geçen yılın dördüncü çeyreğinde, önceki yılın aynı dönemine göre önemli bir artış göstererek 1,3 milyar dolara yükseldi. 2022'nin dördüncü çeyreğinde 518 milyon dolar kar açıklamış olan şirketin, hisse başına karı da 37 sentten 94 sente çıktı. Şirket, Haziran 2023'ten itibaren temettü ödemesini yüzde 7 artırarak 5,42 dolara çıkarmayı planladığını duyurdu.

Carrefour'un PepsiCo Ürünlerini Raflardan Kaldırma Kararı

Fransız perakende devi Carrefour, ocak ayında PepsiCo ürünlerine uygulanan "kabul edilemez fiyat artışları" nedeniyle bu ürünleri raflardan kaldıracağını açıklamıştı. Bu karar, PepsiCo'nun finansal performansı üzerinde etkili olabilecek bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Editör: Merve Öney