Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İstanbul Ticaret Borsası Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmayla dikkat çekti. Konuşmasına, geçtiğimiz yıl yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenleri anarak başlayan Bolat, deprem bölgesinde devam eden çalışmaların hız kesmeden sürdüğünü vurguladı. Ayrıca, Gazze'deki duruma da değinerek, İsrail'in eylemlerini eleştirdi.

İSTİB ve Bakanlık İşbirliği: Ekonomik Süreçte Önemli Rol

Bakan Bolat, İSTİB'in ekonomideki rolüne ve Bakanlık ile kurum arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çekti. Sektörel ve mesleki kuruluşlarla yapılan toplantılar ve bilgi akışının etkinliği üzerinde durdu, üretim, yatırım, ihracat ve ticaretin geliştirilmesi için yapılan çabaları aktardı.

Tarımsal Üretimde Büyük Artış ve Ekonomik Politikalar

Türkiye'nin 2002 yılından bu yana tarımsal üretimde önemli bir artış gösterdiğini belirten Bolat, 28 milyar dolardan 2023 yılı itibarıyla 60 milyar dolarlık bir üretim seviyesine ulaşıldığını bildirdi. Ayrıca, üretim, ticaret, istihdam ve yatırım alanlarında devam eden desteğe vurgu yaptı.

Enflasyonla Mücadele ve İhracat-İthalat Dengesi

Hükümetin izlediği ekonomik ve mali politikalara değinen Bolat, orta vadeli programın birinci hedefinin enflasyonla mücadele olduğunu ve 2026 Aralık ayına doğru tek haneli rakamlara düşürülmesinin hedeflendiğini açıkladı. Ayrıca, cari açığın ve tarımsal ihracatın kontrol altında tutulduğunu, genel ihracatın arttığını belirtti.

Küresel Sıkıntılardan Sonra Normalleşme ve Dengelenme Süreci

Bolat, küresel çapta yaşanan sıkıntıların ardından her şeyin normalleşip dengelendiğine dikkat çekti. Bakan Bolat, Hal Kanunu ve Perakende Ticaret Kanunu'ndaki değişiklikler hakkında bilgi verirken, 2024'ün ortalarından itibaren enflasyon oranının hızla düşeceğini ve 2026 sonunda tek haneli rakamlara gerileyeceğini ifade etti.