El-Mesire televizyonunun haberine göre, Yemen'in Hudeyde şehrindeki Dureyhimi ilçesine bağlı Taif bölgesine ve Kusib ile Cebbane bölgelerine yönelik saldırılar gerçekleştirildi. Saldırıların ABD ve İngiltere'nin düzenlediği iddia edildi. Hudeyde, Kızıldeniz kıyısında bulunması ve üç önemli limana ev sahipliği yapması nedeniyle stratejik öneme sahip.

Husilerin Kızıldeniz'deki Eylemleri ve Tepkiler

İran destekli Husiler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki olarak, 31 Ekim 2023'te Yemen açıklarında İsrailli şirketlere ait olduğunu iddia ettikleri ticari gemilere yönelik eylemlere başladı. Husiler, gemilere el koyma ve dron ile füze saldırıları düzenledi. ABD güçleri, Yemen'den atılan füzeleri ve kamikaze dronları düşürdüğünü açıkladı. Husilerin eylemleri sonucu pek çok gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldı.

Uluslararası Güçlerin Müdahalesi ve Güvenlik Önlemleri

ABD, 18 Aralık 2023'te, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girmesi üzerine "Refah Muhafızı Operasyonu" adı altında çok uluslu bir deniz görev gücü oluşturduğunu duyurdu. 31 Aralık 2023'te Husilerin İsrail ile bağlantılı bir gemiyi ele geçirme girişimi, ABD helikopterleri tarafından engellendi. Husiler, 10 Ocak'ta da Kızıldeniz'de ABD'ye ait bir gemiyi hedef aldıklarını bildirdi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 11 Ocak'ta Husilerin Kızıldeniz'deki saldırılarının sonlandırılması yönünde bir kararı kabul etti.

Süveyş Kanalı ve Küresel Ticaretin Önemi

Küresel ticaretin yaklaşık %12'si, Akdeniz ile Kızıldeniz'i birleştiren ve Avrupa ile Asya arasında en kısa rotayı sunan Süveyş Kanalı üzerinden gerçekleşiyor. Bu bölgedeki güvenlik krizinin, küresel ticaret üzerindeki etkileri büyük önem taşıyor.