Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, işlem gününe yüzde 0,19 artışla 9.351,44 puanla başladı. İlk işlemlerde endeks, 17,31 puanlık artış gösterdi.

Bankacılık ve Holding Endekslerinde Yükseliş

Söz konusu endekslerde bankacılık sektörü yüzde 0,15, holding sektörü ise yüzde 0,04'lük artış sergiledi. Sektörel endeksler arasında bilişim sektörü yüzde 2,33 ile en fazla değer kazanan olurken, spor sektörü yüzde 0,35 ile en çok değer kaybeden sektör olarak kayıtlara geçti.

Dünkü Kapanış ve Tarihi Seviye

Dünkü işlem gününde, BIST 100 endeksi yüzde 0,43'lük bir değer kaybıyla 9.334,13 puanla kapanış yapmıştı. Ayrıca, endeks geçmişteki en yüksek seviyesini 9.450,48 puanla tazelemişti.

Küresel Piyasalardaki Belirsizlik

Küresel ölçekte, ABD Merkez Bankası'nın faiz indirimine ne zaman başlayacağına dair süregelen belirsizlikler nedeniyle piyasalarda temkinli bir seyir hakim. Uzmanlar, ABD'de bu hafta açıklanacak makroekonomik verilerin, Federal Rezerv'in gelecekteki adımlarına dair ipuçları sunabileceğine dikkat çekiyor.

Uluslararası Diplomasi ve Ekonomik İlişkiler

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'ın, Brezilya'da düzenlenecek G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'na katılmak üzere yola çıkacakları belirtildi. Sao Paulo'daki toplantıda, Bakan Şimşek'in birçok ikili görüşme gerçekleştirmesi ve bu görüşmelerin yatırımcıların dikkatini çekmesi bekleniyor.

Yurt İçi ve Yurt Dışı Veri Gündemi

Uzmanlar, bugün Türkiye'deki veri gündeminin sakin olduğunu, ancak Almanya ve ABD'den gelecek ekonomik verilerin piyasalar tarafından yakından izleneceğini belirtti. Teknik açıdan, BIST 100 endeksi için 9.400 ve 9.500 puanların direnç, 9.300 ve 9.200 puanların ise destek seviyeleri olarak öne çıktığı ifade edildi.

Editör: Halit Alptekin