Benzin ve motorine bu gece yarısından itibaren zam yapılacak. Temmuz başında ise akaryakıt, alkol ve tütün ürünlerine en az %17,87 oranında zam gelecek. Vergi uzmanı Ozan Bingöl, 3 Temmuz itibarıyla akaryakıtta pompaya yansıyacak zammın 4 TL'yi geçeceğini hesapladı.

Akaryakıt Fiyatlarındaki Artış

Döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki hareketlilik ile birlikte vergi zamları, akaryakıt fiyatlarını doğrudan etkiliyor. Bu gece yarısı itibarıyla motorine 1 lira 63 kuruş, benzine ise 1 lira 64 kuruş zam gelecek. Bu zamların nedeni, yurtdışındaki ürün fiyatlarının artışından kaynaklanıyor.

Temmuz Başında Yeni Zamlar

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, 13 gün sonra, yani 3 Temmuz’da, akaryakıt, alkol ve tütün ürünlerine gelecek zammın en az %17,87 olacağını belirtti. Bingöl'ün hesabına göre, bu gece yarısında geçerli olacak zamlar da dahil edildiğinde 13 Temmuz’da akaryakıt fiyatlarında 4 lirayı aşan bir artış yaşanacak.

Ozan Bingöl'ün Açıklamaları

Ozan Bingöl, konuya ilişkin X (Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

  • Cumhurbaşkanı aksi bir karar almaz ise 3 Temmuz tarihinde yani 13 gün sonra akaryakıt, alkol ve tütün ürünlerindeki ÖTV tutarları Haziran ayı ÜFE’si sıfır bile gelse otomatik olarak en az %17,87 oranında artacaktır.
  • KDV’si ile yaklaşık artış tutarı 2 ila 2,5 lira arasında olacaktır. Bu geceki zam ile birlikte, örneğin benzinde 13 gün sonra toplamda pompaya yansıyacak 4 lirayı aşan bir artış söz konusu olacaktır.
Editör: Halit Alptekin