Kredi kartı ile yapılan ödemelerin 2023 yılına göre %111 artmasıyla birlikte, kart limitlerinde yeni sınırlamaların yapılması bekleniyor. Artan enflasyon ve yaşam maliyetleri nedeniyle, vatandaşların kredi kartı kullanımında büyük bir artış yaşandı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, kartlı ödemeler son bir yılda iki kattan fazla arttı ve toplam kart adedi 410 milyona yaklaştı.

Ekonomi Yönetiminin Sıkılaşma Politikaları

Ekonomi yönetimi, kredi kartı harcamalarını kısıtlayıcı bazı adımlar atmayı planlıyor. Uzmanlar, kredi kart limitlerinin sınırlandırılması ve taksit sayılarının azaltılmasına yönelik düzenlemelerin gündeme gelebileceğini belirtiyor. Merkez Bankası, 2024'ün Mart ayında kredi kartı kullanımını azaltmak amacıyla nakit avans çekimlerinde faiz oranını %4,42’den %5’e, kredili mevduat hesabı faizini de %5’e çıkarmıştı. Ancak bu düzenleme, kart kullanım oranlarını düşürmeye yetmedi.

Kart Limitlerine Yeni Düzenlemeler

Türkiye’de kart adedinin 410 milyona yaklaşması ve kartlı harcamaların %103 artması, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kredi kartı limitlerine yönelik yeni düzenlemeler yapmasını gündeme getirdi. Bu kapsamda, müşterilerin aylık gelirlerinin 4 ila 8 katı arasında limit belirlenmesi bekleniyor. Uzun süredir kart sahibi olan ve düzenli ödeme yapan müşterilere ise maaşları ve yan gelirlerinin toplamının 8 katı oranında limit tahsis edilmesi planlanıyor. Uzmanlar, yüksek taksitli harcamaların azaltılması amacıyla taksit sayısının düşürülebileceğini de ifade ediyor.

Editör: Halit Alptekin