AK Parti ve CHP arasında yerel seçim sonrası başlayan normalleşme süreci, liderler buluşmasının ardından ekonomi kurmaylarının buluşmasıyla devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile CHP'nin gölge kabinesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan sorumlu olan Prof. Dr. Yalçın Karatepe, pazartesi günü bir araya gelecek.

Ekonomik Gündem Masada Olacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda sabah saat 10:00'da gerçekleşecek görüşmede, CHP’nin sıkça gündeme taşıdığı konular ele alınacak. Asgari ücret ve emekli aylıklarında düzenleme başta olmak üzere çeşitli ekonomik meseleler konuşulacak.

Tarımsal Desteklemeler ve Vergi Düzenlemeleri

Görüşmede, buğday ve çay dahil tarımsal desteklemelerin maliyetleri karşılamadığı ve güncellenmesi gerektiği üzerinde durulacak. Ayrıca Karatepe, hazırlıkları sürdürülen vergi sistemindeki değişikliklerle ilgili önerilerini sunacak.

Liderlerin İlk Buluşması ve Devam Eden Süreç

Yerel seçim sonrası iki parti arasındaki ilk buluşma, CHP lideri Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı AK Parti Genel Merkezi’nde ziyaretiyle gerçekleşmişti. Ardından Erdoğan, Özel’i CHP Genel Merkezi’nde ziyaret etmişti. Bu görüşmelerde, ekonomi kurmaylarının bir araya gelmesi konusunda mutabakata varılmıştı.

Vergide Adalet Talebi

CHP lideri Özgür Özel, Şimşek-Karatepe görüşmesine yönelik açıklamalarında, adaletli bir vergi sistemi kurulması gerektiğini belirterek, verginin çalışandan ziyade şirketlerden toplanması gerektiğine işaret etmişti. Özel, “Çok kazanandan çok, az kazanandan az, hiç kazanmayandan hiç vergi alınmamalıdır. Biz adaletli bir vergi sistemi için Sayın Erdoğan’a dün teklifimizi sunduk” demişti.

Tek Başına Katılım

Ekonomi kurmayları arasındaki görüşmenin 3’er kişilik heyetlerle yapılması kararlaştırılmıştı. Ancak, alınan bilgilere göre Karatepe bu görüşmeye tek başına katılacak.

Editör: Merve Öney