Milyonlarca memur ve emekli, Temmuz ayında maaşlarına yapılacak zammı merakla bekliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan 6 aylık enflasyon farkı, zam oranlarını belirleyecek.

TÜİK Verilerine Göre Enflasyon Farkı

Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayları için açıklanan enflasyon verileriyle birlikte 5 aylık enflasyon farkı %22,72 olarak belirlendi. Son yapılan Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre, 6 aylık enflasyonun %25,46 olarak hesaplandığı görüldü.

Memur ve Emekli Maaşı Zammı Detayları

Memur ve memur emeklileri, yılın ilk altı ayında toplu sözleşme ile %15 zam almıştı. Haziran ayı itibarıyla %17,38 zam hakkı elde ettiler. Bu zam oranı, 6 aylık enflasyonun %15'ini aşan bölümü enflasyon farkı olarak maaşlara yansıyacak.

Emekliler ise 2024 yılının ilk 6 aylık dönemi için %49,25 oranında zam almıştı. Haziran ayı enflasyon verileriyle birlikte, emeklilerin alacağı zam oranı %25,46 olacak.

Emekli Maaşlarının Kök Maaşa Göre Artışı

Emekli maaşlarına yapılacak zam oranının kök maaşa mı yoksa en düşük emekli maaşına mı uygulanacağı merak ediliyor. Ocak ayında kök maaşı 10 bin liranın altında olan tüm emeklilerin maaşı 10 bin lirada denkleştirilmişti. Bu uygulamanın devam etmesi ve en düşük maaşın 6 aylık enflasyon oranında artırılması halinde, emekliler 12 bin 500 lira maaş alacak.

Emekliye Refah Payı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilere refah payı ile ilgili sorulara, "Şu anda bunu konuşmak için çok erken. Bunun için temmuz ayını bekleyelim" şeklinde yanıt verdi.

Editör: Halit Alptekin