Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'nun (BTK) Gürcistan'dan geçen bazı bölümlerinde modernizasyon ve genişletme çalışmalarının tamamlanmasıyla yük taşımacılığı yeniden başladı. Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan işbirliğiyle açılan BTK hattı, ticaretin önemli bir ayağını oluşturuyor.

Stratejik Ticaret Yolu

BTK Demiryolu, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'den başlayıp Gürcistan'ın Tiflis ve Ahılkelek şehirlerinden geçerek Kars'a uzanıyor. Toplamda 829 kilometrelik demir yolu hattı, Avrupa ile Çin arasında kesintisiz yük taşımacılığı sağlıyor. Hat, 30 Ekim 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımıyla açılmıştı.

Bakım ve Modernizasyon Çalışmaları

Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Çin'e yük taşımacılığı yapılan BTK hattı, Gürcistan'ın yol bakım çalışmaları talebi nedeniyle Mayıs 2023'te kapatılmıştı. 184 kilometrelik bölümdeki onarım, yeniden inşa, modernizasyon ve genişletme çalışmaları 20 Mayıs 2024'te tamamlandı.

İlk Tren Kars'a Ulaştı

Azerbaycan'dan hareket eden 20 adet 45 feetlik konteyner ile 632 ton plastik hammaddesi taşıyan ilk tren, saat 04.50'de Kars Tren Garı'na ulaştı. Tren, Kars Garı'nda gümrük muhafaza ekiplerince yapılan incelemenin ardından Kars Lojistik Merkezi'ne alındı.

BTK Demiryolu Hattı ve Ticaret

BTK Demiryolu Hattı ile Türkiye'den Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Rusya ve Çin'e inşaat malzemesi, demir cevheri, manganez, boraks, beyaz eşya, gıda maddesi, temizlik ürünleri, mermer, feldispat, mdf, soya küspesi, yaş sebze ve meyve gönderiliyor. Türkiye'ye ise tahıl, hububat, yem, ceviz, silikon, kağıt, rulo sac, bakır katot, çinko, gübre, kimyasal ürünler ve elektronik eşya taşınıyor.

Gelecek Hedefleri

Çin-Türkiye arasında Orta Koridor ve BTK Demiryolu hattı üzerinden yapılan blok konteyner trenlerinde hedef orta vadede yıllık 200 blok trene, uzun vadede ise yılda 1.500 blok trene ulaşmak. Ayrıca, Çin-Türkiye arasındaki toplam seyir süresinin 12 günden 10 güne düşürülmesi planlanıyor. BTK ve Orta Koridor üzerinden gerçekleştirilen taşımalarda önemli bir lojistik merkez oluşturacak Kars Lojistik Merkezi, 2021 yılının mayıs ayında hizmete açılmıştı.

Editör: Halit Alptekin