Moody's, Suudi Arabistan'ın kredi notunu Aa2'den Aa1'e yükseltti. Kararın arkasında, özel sektörü etkileyen politikaların öngörülebilirliğinin artması ve hükümetin karar alma süreçlerinin daha öngörülebilir hale gelmesi yatıyor.

Suudi Arabistan'ın Ekonomik Dönüşümü

Dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan, petrol dışı ekonomik büyümeye odaklanarak turizm yatırımlarını teşvik etme ve özel sektörü genişletme politikalarını hızlandırdı. Ekonomik dönüşüm, ülkenin mali yapısını güçlendirme çabalarının bir parçası olarak öne çıkıyor.

Moody's'in Açıklamaları

Moody's, kredi notu yükseltme kararının gerekçelerini şöyle açıkladı: "Kurumsal gelişmeler ışığında hükümet dışı ihraççıları etkileyen politikaların ve karar alma süreçlerinin artan öngörülebilirliği." Bu ifade, ülkenin ekonomik ve mali politikalarının daha istikrarlı hale geldiğini gösteriyor.

Döviz Rezervleri ve Risk Değerlendirmesi

Yapılan açıklamada, yabancı ve yerel para birimleri arasındaki "sıfır farkın" Suudi Arabistan Merkez Bankası'nın büyük döviz rezervleri ile desteklendiği belirtildi. Çok düşük dönüştürme ve konvertibilite riskleri dikkat çekiyor. Ancak, tek bir gelir kaynağına bağımlılık ve bölgesel jeopolitik etkenler, yerel para cinsinden kredi notu ile "A1" ülke notu arasındaki "üç derecelik fark" olarak değerlendiriliyor.

Gelecek Görünümü ve Reformlar

Mart ayında Standard & Poor's, Suudi Arabistan'ın ülke notunu ve sosyal ve ekonomik reformlara dayanan gelecek görünümünü doğruladı. Reformlar, Suudi Arabistan'ın ekonomik yapısını çeşitlendirme ve sürdürülebilir büyüme sağlama hedeflerini destekliyor.

Editör: Halit Alptekin