Bakır fiyatları, doların güçlenmesi ve fiziki talep eksikliği nedeniyle rekor seviyeden geriledi. Londra Metal Borsası'nda (LME) üç ay vadeli bakır, TSİ 07.26'da %0,8 düşüşle 10.799 dolar/tona geriledi. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda (SHFE) Temmuz vadeli bakır kontratı ise %0,4 düşüşle 86.410 yuan/tona (11.940,69 dolar) indi.

Bakır Piyasasındaki Gelişmeler

Bakır, kısa vadeli yükselişin spekülatörler ve fonlar için yüksek fiyatlara bahis yapma ivmesi yaratmasıyla dün 11.104,50 dolar/ton ile rekor seviyeye ulaşmıştı. Ancak fiziki piyasada bakır talebi güçlü değil. Çinli tüketicilerin ve tüccarların bakır ithalatında ödedikleri prim sıfıra döndü ve Mayıs ortasından beri bu seviyenin altına inerek en az 2012'den bu yana en düşük seviyeye geriledi. SHFE'de bakır stokları yılın başındaki 33.130 tondan Cuma günü 290.376 tona yükseldi.

Analistler, bakırda arz sorunlarının gerçek olduğunu, ancak fiyatların temel seviyelerin üzerinde ilerlediğini belirterek, "Çin'deki talebin zayıfladığına dair işaretler bile moralleri bozmada başarısız oldu" ifadelerini kullandı.

Demir Cevheri Fiyatları

Demir cevheri vadeli işlemleri, dalgalı işlem ortamında marjinal bir düşüş yaşadı. Çin'deki dirençli talep ve iyileşen beklentiler ise piyasayı desteklemeye devam etti. Dalian Emtia Borsası'nda (DCE) Eylül vadeli demir cevheri, %0,1 düşüşle 892,5 yuan/tondan (123,33 dolar) işlem gördü. Singapur Borsası'nda Haziran ayı demir cevheri, %0,4 artışla 118,9 dolar/tona yükseldi.

Çin Emlak Sektörüne Destek

Cuma günü Çin, krizden etkilenen emlak sektörü için merkez bankasının 1 trilyon yuan (138 milyar dolar) tutarında ekstra fonlama kolaylığı sağlaması ve ipotek kurallarının hafifletilmesi gibi adımları duyurdu. Analistler, demir cevheri fiyatlarında ve Çin'in daha geniş endüstriyel metal kompleksinde hâlâ çok fazla sıcak havanın olduğunu ve bunların, son zamanlarda konut sektörüyle ilgili destek paketlerine ilişkin iyimserlik ve olumlu duygularla desteklendiğini belirtti.

Çelik ve Diğer Metallerde Durum

Çinli çelik üreticilerinin marjlarının zayıf kalması, hammadde fiyatları üzerinde baskı oluşturdu. DCE'deki diğer çelik üretimi içerikleri düştü. Koklaşabilir kömürü ve kok kömürü sırasıyla %1,2 ve %1,7 düştü. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'ndaki çelik göstergeleri çoğunlukla düşüşteydi. İnşaat demiri %0,1, sıcak haddelenmiş rulo %0,03, filmaşin %0,1 düştü ve paslanmaz çelik %0,1 arttı.

Editör: Halit Alptekin