Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi muafiyeti ve istisnaların gözden geçirilmesi çalışmasının tamamlandığını ve kısa süre içinde kamuoyu ile paylaşılacağını duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin Olağan Genel Kurulu'nda önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek, vergi muafiyeti ve istisnaların gözden geçirilmesi çalışmasının tamamlandığını ve bir iki hafta içinde kamuoyu ile paylaşmayı planladıklarını belirtti.

Vergi Artışı Planı Yok

Şimşek, KDV veya diğer vergileri artırma gibi bir planlarının olmadığını, ancak mevcut muafiyet ve istisnaları gözden geçirmeye devam edeceklerini söyledi. Bu süreçte, Merkez Bankası'na dezenflasyon sürecinde destek olmaları gerektiğini vurguladı.

Dezenflasyon Dönemi Başlıyor

Geçiş döneminden dezenflasyon dönemine girmek üzere olduklarını belirten Şimşek, bu süreçte Merkez Bankası'na destek olmanın önemine dikkat çekti. Ayrıca, altınla ilgili uygulamaya konulan kota ve tedbirlerin geçici olduğunu, ancak gerektiğinde ilave tedbirlerin alınacağını ifade etti.

Küresel Kaynak ve Sürdürülebilir Cari Açık

Şimşek, Türkiye'nin küresel kaynağa erişiminin önemli olduğunu ve ciddi kaynak girişinin sağlandığını belirtti. Sürdürülebilir cari açık konusunun önemine değinen Şimşek, finans sektörünün zor bir yıl geçirdiğini ve bu geçiş döneminde herkesin fedakarlık yapması gerektiğini söyledi.

Programlarının geçici sermaye akımlarına dayalı olmadığını belirten Şimşek, herhangi bir kur hedeflerinin bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Editör: Merve Öney