Avrupa Birliği (AB), ABD merkezli atıştırmalık devi Mondelez International'a, Birlik üyesi ülkeler arasında çikolata, bisküvi ve kahve gibi ürünlerin sınır ötesi ticaretini engellediği gerekçesiyle 337,5 milyon avro para cezası kesti.

Mondelez International'ın Ünlü Markaları ve Rekabet İhlali

Avrupa Birliği Komisyonu, Mondelez International'ın AB rekabet kurallarını ihlal ettiğini açıkladı. Mondelez, Cote d'Or, Milka, Oreo, Ritz, Toblerone ve TUC gibi tanınmış çikolata ve bisküvi markalarını portföyünde bulunduruyor. 2015'e kadar HAG, Jacobs ve Velours Noir gibi kahve markalarına da sahipti.

Soruşturma Sonuçları ve Tespitler

Komisyonun soruşturması, Mondelez'in çeşitli çikolata, bisküvi ve kahve ürünlerinin sınır ötesi ticaretini kısıtlamak amacıyla rekabete aykırı anlaşmalar veya uygulamalara girdiğini ve belirli ulusal pazarlardaki hakim konumunu kötüye kullandığını tespit etti. Bu yasa dışı uygulamalar, perakendecilerin ürünleri daha düşük fiyatlarla temin etmelerini engelledi ve iç pazarı yapay olarak böldü.

AB'nin Ceza ve Denetim Yetkisi

AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin rekabete aykırı durumlarını denetleme yetkisi AB Komisyonunda bulunuyor. Komisyon, rekabet veya antitröst yasalarına aykırı durumlar tespit ettiğinde bunlara son veriyor ve firmalara yüksek para cezaları uyguluyor.

Editör: Merve Öney