Avrupa borsaları Cuma günü, enerji ve madencilik hisselerinin öncülüğünde, Ocak sonundan bu yana en büyük haftalık kazancını elde etme yolunda güçlü bir açılış gerçekleştirdi. Gösterge endeks Avrupa STOXX 600, yüzde 0,5 artış gösterdi ve haftalık olarak yüzde 2,8'lik bir kazanç sağladı.

Merkez Bankalarından Faiz İndirim Sinyalleri

İngiltere Merkez Bankası ve İsveç Merkez Bankası'nın faiz oranlarını düşürme olasılığına dair verdiği ipuçları, piyasalarda olumlu bir hava yarattı. Avrupa Merkez Bankası da Haziran ayında faiz indirimine gidebileceğini işaret etmişti, bu durum yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Banka ve holding hisselerinde ne yapmalı? Banka ve holding hisselerinde ne yapmalı?

Enerji ve Madencilik Sektörleri Öncülüğünde Yükseliş

Enerji şirketleri endeksi, petrol fiyatlarındaki yükselişle birlikte yüzde 1,1 oranında değer kazanırken, temel emtia endeksi metal fiyatlarındaki artış sayesinde yüzde 1,4'lük bir yükseliş yaşadı.

Öne Çıkan Şirketler ve Hisseler

İveco Grubu hisseleri, şirketin ilk çeyrekte gösterdiği faaliyet karındaki büyüme ve iş sektörlerindeki kar marjlarındaki iyileşme sonucunda yüzde dört oranında artış gösterdi. Ayrıca, Zalando hisseleri Berenberg Financial Brokerage'ın yükselttiği tavsiye sonrası yüzde 3,8 yükseldi. Ancak, Symrise hisseleri, tavsiyenin düşürülmesiyle yüzde 1,2 düştü.

Editör: Halit Alptekin