Asya borsaları, ABD istihdam piyasasındaki gevşeme belirtileri ile faiz indirimlerine yönelik artan iyimserlik sayesinde üçüncü hafta da yükselişini sürdürdü. Dolar, önemli para birimleri karşısında yatay bir seyir izledi ve gelecek hafta açıklanacak olan kritik enflasyon verileri öncesinde yatırımcılar tarafından dikkatle izleniyor.

Sterlin, İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) faiz indirimlerine başlama kararı almasının ardından iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan endeksi, haftalık olarak yaklaşık %1'lik bir artışla üst üste üçüncü haftasını kazançla kapatmaya yönelik ilerlemesini sürdürdü.

ABD İstihdam Verileri ve Piyasa Reaksiyonları:

ABD Çalışma Bakanlığı'nın Perşembe günü yayımladığı verilere göre, devlet işsizlik yardımları için ilk başvuruların sayısı beklenenden daha fazla arttı. Bu durum, ABD iş piyasasında yavaşlama olduğuna dair işaretler verdi ve Nisan ayında iş büyümesinin yavaşladığını, yıllık ücret artışlarının ise yaklaşık üç yılın en düşük seviyesine indiğini doğruladı.

Validus Risk Management'tan Ryan Brandham, "ABD işgücü piyasasında yumuşama işaretleri artıyor," diyerek bu trendin önemine dikkat çekti. Piyasalar, ABD'nin üretici ve tüketici fiyat endekslerini yakından takip edecek; çünkü bu veriler, Fed'in faiz politikaları üzerinde belirleyici olacak.

Küresel Faiz Beklentileri ve Döviz Piyasaları:

Yatırımcılar, Haziran ayında İngiltere Merkez Bankası'ndan ve Avrupa Merkez Bankası'ndan gevşeme beklentilerini yüzde 88'e kadar fiyatladılar. Bu, BoE ve ECB'nin faiz indirimi yapma olasılığını yüksek tutuyor. ABD'de ise Fed'in bu yıl içinde 47 baz puan faiz indirimi yapması bekleniyor.

Faiz indirim beklentileri ve zayıflayan dolar, altını yükseltti! Faiz indirim beklentileri ve zayıflayan dolar, altını yükseltti!

Dolar endeksi hafif bir yükselişle 105,30 seviyesine çıktı. Yen ise, Japon yetkililerin müdahalelerinin ardından dolar karşısında güçlenme eğiliminde.

Emtia Piyasaları:

Petrol fiyatları, ABD ham petrolünün %0,68 artışla varil başına 79,80 dolar seviyesine çıkmasıyla yükselişte. Brent petrol de %0,6 artarak 84,38 dolara ulaştı. Spot altın fiyatı da %0,3 artışla ons başına 2,353,95 dolara yükseldi.

Editör: Halit Alptekin