Asya işlemlerinde dolar, ABD istihdam piyasasındaki soğuma belirtileri nedeniyle euro ve sterlin karşısında değer kaybetti. ABD'nin açıklanan verileri, Federal Rezerv'in (Fed) yıl içinde faiz indirimi yapma ihtimalini artırarak doların yumuşak bir seyir izlemesine neden oldu. Japon yeni karşısında dolar, bir önceki seansta ulaştığı 155,95 zirvesinden 155,39 yen seviyesine geriledi. Euro ise %0,3'lük bir artışın ardından 1,0782 dolarda istikrarını korudu.

Borsa İstanbul'da endeksi geride bırakan 10 hisse! Borsa İstanbul'da endeksi geride bırakan 10 hisse!

ABD İstihdam Verileri ve Para Politikalarındaki Belirsizlik

Doların değer kaybı, geçen hafta açıklanan zayıf istihdam raporu ve işsizlik yardımları başvurularındaki artış gibi faktörlerle desteklendi. Söz konusu veriler, piyasalarda haftalardır süren kararsızlığı daha da artırarak Fed'in ne zaman ve ne kadar faiz indirimi yapacağına dair spekülasyonları güçlendirdi. Öte yandan, ABD hazine tahvilleri ve bazı emtialarda görülen hafif yükselişler, düşük getiriler nedeniyle zayıflayan yen ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) politika incelemelerinin ardından sterlinin kırılgan görünümü de dikkat çekiyor.

Küresel Piyasalarda Devam Eden Belirsizlikler ve İngiltere Merkez Bankası'nın Rolü

Commonwealth Bank of Australia'dan Joseph Capurso, işgücü piyasasındaki zayıflığın henüz kesin bir sonuç çıkarmak için erken olduğunu belirtti. Bu arada, Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, yen'in düşük seviyelerden desteklenmesi için gerektiğinde müdahale edileceğini yineledi. BoE'nin faiz politikaları ise sterlin üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek gibi görünüyor. ABD Hazine tahvili getirileri, yeni tahvil arzının emilmesiyle düşüş gösterdi.

Yaşanan gelişmeler, yatırımcıların enflasyon ve merkez bankalarının faiz kararlarına yönelik beklentilerini şekillendirmekte olup, gelecek hafta ABD'nin üretici ve tüketici fiyat endeksi verileri yakından izlenecek. Bu süreçte, Çin-ABD ticaret anlaşmazlıkları da küresel ekonomi politikalarında belirsizlik unsuru olarak kalmaya devam ediyor.

Editör: Halit Alptekin