Çin hisse senetleri, Biden yönetiminin açıkladığı yeni ticaret kısıtlamaları ve muhtemel yeni Çin uygulamaları nedeniyle artan jeopolitik endişelerle değer kaybetti. Yaşanan gelişmeler, yatırımcı duyarlılığını olumsuz yönde etkiledi. Ancak, aynı durum Hong Kong piyasaları için geçerli olmadı; bölgesel piyasalar yükselişe geçti.

Bank of America, Turkcell hedef fiyatını revize etti! Bank of America, Turkcell hedef fiyatını revize etti!

Çin'den Hong Kong Hisse Senetlerine Vergi Muafiyeti

Bloomberg News'e göre, Çin hükümeti, Stock Connect programı kapsamında Hong Kong hisse senetlerini satın alan yerel yatırımcılara temettü vergisi muafiyeti sağlamayı ve Hong Kong hisselerindeki payını artırmayı değerlendiriyor. Bu adım, Hong Kong piyasasına olan ilgiyi artırabilir.

Asya Borsalarında Yükseliş Eğilimi

Asya borsaları, ABD işgücü piyasasındaki yeni rahatlama işaretleri ve önümüzdeki hafta açıklanacak olan enflasyon verileri öncesinde, faiz indirimlerine yönelik artan iyimserlikle üçüncü haftasına giren yükselişini sürdürdü. Bu durum, doların geri planda kalmasına neden oldu.

Yeni Kısıtlamalar ve Gerilimler

Biden yönetimi, Pekin ile Washington arasındaki gerilimleri artıran olaylara destek verdikleri iddia edilen 37 Çinli kuruluşu ticaret kısıtlama listesine ekledi. Ayrıca, ABD Başkanı Joe Biden'ın önümüzdeki hafta stratejik sektörleri hedef alacak yeni Çin tarifelerini duyurması bekleniyor.

Piyasa Performansı ve Endeks Değerleri

  • Şanghay Bileşik Endeksi, gün ortasında %0,22 düşüşle 3.147,25 puana geriledi.
  • Çin'in önde gelen CSI300 endeksi %0,28 düşüş gösterirken, finans sektörü endeksi %0,91 artış kaydetti.
  • Hong Kong'daki Çin H-hisseleri %1,8 artarak 6.679 puana yükseldi, Hang Seng Endeksi %1,74 artışla 18.859,60 puana ulaştı.
  • Bölgesel olarak, MSCI Asya dışı Japonya borsa endeksi %0,65 artış gösterdi.
Editör: Halit Alptekin