Altın fiyatları bugün (Cuma), ABD ekonomisine dair verilerin Federal Rezerv'in (ABD merkez bankası) faiz oranlarını düşürme olasılığını artırmasıyla yükselişe geçti. Bu gelişme, altının 5 Nisan'dan bu yana en iyi haftalık performansını sergilemesine yol açtı. GMT 02:12 itibarıyla, altın iki haftadan fazla bir sürenin en yüksek seviyelerinden sonra yüzde 0,2 artarak ons başına 2,350.87 dolara ulaştı. Hafta başından itibaren kaydedilen yüzde 2,2'lik artış, yatırımcıların altına olan ilgisini canlandırdı.

Avrupa borsaları Fed'in faiz politikası ile baskı altında Avrupa borsaları Fed'in faiz politikası ile baskı altında

ABD İşsizlik Verileri ve Fed'in Politikaları

Dün açıklanan veriler, ABD'de işsizlik maaşı başvurularının beklenenden fazla artış gösterdiğini ortaya koydu. KCM Trade'in baş piyasa analisti Tim Waterer, "Altın, zayıf ABD makroekonomik verileri sayesinde cazibesini yeniden kazandı," dedi. Waterer ayrıca, "İlk kez işsizlik maaşı başvurularındaki bu yükseliş, geçtiğimiz Cuma günü tarım dışı istihdamdaki düşüşün ardından geldi." ifadelerini kullandı.

Yatırımcılar, Fed'in Eylül ayında parasal genişleme sürecine başlamasını ve bu durumun altının maliyetini düşürerek yatırımı daha cazip hale getirmesini bekliyor.

Enflasyon Verileri ve Piyasa Beklentileri

Waterer, "Enflasyon raporlarının, faiz indirimleri için beklenen zaman çizelgesi açısından durumu değiştirme potansiyeline sahip olduğunu" belirttierek,  enflasyonun düşüş eğilimini sürdürdüğü taktirde, altının bundan fayda sağlayabileceğini vurguladı. Önümüzdeki hafta açıklanacak olan ABD Üretici Fiyat Endeksi ve Tüketici Fiyat Endeksi verileri ise, piyasa hareketlerinde belirleyici olacak.

Global Sahnedeki Gelişmeler

Perşembe günü San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı Mary Daly, ABD ekonomisindeki enflasyonun gelecekteki yönü konusunda belirsizlikler olduğunu ifade etti. Ayrıca, İsrail ve Gazze arasındaki durum da piyasaları etkileyebilecek önemli bir faktör olarak kalmaya devam ediyor. Bu arada Kahire'de yapılan son dolaylı müzakerelerin ardından, bir üst düzey İsrailli yetkili, İsrail'in barış sürecini ilerleteceğini belirtti.

Diğer Değerli Metallerdeki Durum

Gümüş, spot işlemlerde yüzde 0,2 artışla ons başına 28,38 dolara çıkarken, platin yüzde 0,6 artışla 983,78 dolara, paladyum ise yüzde 0,5 artışla 971,50 dolara yükseldi. Bu metaller de haftalık kazançlara doğru ilerlerken, yatırımcıların altına olan ilgisi kadar değerli diğer metaller üzerindeki spekülasyonları da canlı tutuyor.

Editör: Halit Alptekin