Avrupa borsaları Çarşamba günü yatay bir seyir izledi; teknoloji hisselerindeki kayıplar, önceki günlerde elde edilen kazanımların bir kısmını telafi ederken, Novo Nordisk'in güçlü tahminleri sayesinde Kopenhag hisseleri yüksek seviyelere ulaştı. Avrupa STOXX 600 endeksi, Ocak ayında %1,4'lük bir artışla 485,67 puanda yatay bir kapanış gerçekleştirdi.

Sağlık Sektörü ve Novo Nordisk'in Etkisi

Sağlık sektörü, Novo Nordisk hisselerinin %3,6'lık artışıyla %0,5'lik bir yükseliş gösterdi. Bu artış, Avrupa'nın en değerli şirketlerinden biri olan ve bu yıl da çift haneli büyüme beklenen Novo Nordisk'in şimdiye kadarki en yüksek seviyelerine ulaşmasına yardımcı oldu.

Kopenhag Borsası'ndaki Rekor Seviyeler

Novo Nordisk'in hisse senedinin yükselişi, Kopenhag Borsası'ndaki OMX 20 endeksini yeni bir rekora taşıdı. Endeks, günü %2,3'lük bir artışla tamamladı.

Emlak Sektörü ve TAG Immobilien'in Performansı

Avrupa'daki emlak sektörü %1'lik bir artış gösterirken, Alman TAG Immobilien hisseleri HSBC'nin notunu "satın al" olarak yükseltmesinin ardından %6,3'lük bir yükseliş yaşadı.

Teknoloji Sektöründeki Düşüş

Avrupa'daki çip üreticilerinin büyük bir kısmını içeren teknoloji sektörü, Amerikan teknoloji şirketlerindeki kayıpların etkisiyle %0,6 oranında düşüş gösterdi. Bu durum, global teknoloji piyasasındaki dalgalanmaların Avrupa borsalarını da etkilediğini gösteriyor.