Asya hisseleri, Çarşamba günü teknoloji hisselerindeki toparlanmanın desteğiyle bir ayın en yüksek seviyesine yükseldi. ABD'deki zayıf perakende satış verilerinin Fed'in faiz indirimine gideceği beklentilerini güçlendirmesiyle dolar yatay seyretti.

Asya Hisseleri Yükselişte

MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi %1 daha yükselerek Haziran ayında %4'ün üzerinde bir artış yolunda ilerliyor. Bölgedeki teknoloji hisseleri, Nvidia'nın Microsoft'u tahtından indirerek dünyanın en değerli şirketi haline gelmesiyle birlikte %2'nin üzerinde rekor seviyeye yükseldi.

Avrupa Piyasaları Sakin

Eurostoxx 50 vadeli işlemleri ve FTSE vadeli işlemleri Avrupa borsalarının daha sakin bir açılışa hazır olduğunu gösterdi. Eurostoxx 50 vadeli işlemleri çok az değişirken, FTSE vadeli işlemleri %0,18 düştü.

İngiltere Enflasyon Verileri ve Sterlin

Yatırımcıların odağı, İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) Perşembe günkü politika kararı öncesinde açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi. İngiltere'de enflasyon oranının Nisan'daki %2,3'ten Mayıs ayında BoE'nin %2 hedefine gerilemesi bekleniyor. Sterlin, enflasyon verileri öncesinde %0,02 düşerek 1,2706 dolara geriledi.

ABD Perakende Satış Verileri ve Fed Beklentileri

ABD'de perakende satışlar Mayıs ayında çok az artış gösterdi ve önceki aya ait rakamlar önemli ölçüde aşağı revize edildi. Bu veriler, ekonomik aktivitenin ikinci çeyrekte zayıf kaldığını gösteriyor. CME FedWatch aracı, Eylül ayı faiz indirimi beklentilerinde küçük bir artışa yol açtı ve trader'lar bir önceki günkü %61'lik şansa kıyasla %67'lik bir faiz indirimi şansı fiyatladı. Piyasalar, bu yıl toplam 48 baz puanlık faiz indirimi bekliyor.

Uzman Görüşleri ve Piyasaların Beklentisi

OCBC yatırım stratejisi genel müdürü Vasu Menon, "Fed'in faiz indirimi iddiasını desteklemek için daha fazla veriye ihtiyacı olacak ve yatırımcılar bir veya iki veri noktasında aşırı hareket etmemeli" dedi. Menon, faiz indirimlerinin 2025 için daha güçlü bir hikaye olacağını ve bu durumun piyasaları desteklemeye devam edeceğini belirtti.

Japon Yeni ve Petrol Fiyatları

Japon yeni, dolar karşısında 157,835 seviyesinde çok az değişiklik göstererek geçen hafta gördüğü altı haftanın en düşük seviyesi olan 158,255'e yakın seyrediyor. Japonya Merkez Bankası'nın Nisan ayı politika toplantısı tutanakları, zayıf yenin fiyatlar üzerindeki etkisinin tartışıldığını ve bazı politika yapıcıların enflasyonun aşılması durumunda faiz oranlarını beklenenden daha erken artırma şansının olduğunu gösterdi.

Emtialarda ise petrol fiyatları sabit kaldı. Brent ham vadeli kontratları %0,06 artışla varil başına 85,38 dolardan işlem görürken, ABD Batı Teksas Orta ham petrolü pek değişmeyerek varil başına 81,56 dolardan işlem gördü.

Editör: Halit Alptekin