Enflasyon endişeleri Asya piyasalarını etkilemeye devam ediyor. Perşembe günü Asya hisseleri düşerken, tahvil getirileri yükseldi. Yen'in dolar karşısında 160 seviyesini aşması, Japonya'nın müdahalesine neden oldu. Dolardaki artış ve Çin'deki ekonomik belirsizlikler, bakır fiyatlarının iki ayın en düşük seviyesine yakın kalmasına yol açtı.

Döviz Piyasasında Doların Gücü

Dolar, sterlin ve kivi karşısında altı haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. 160,4 yen ile perşembe günü 38 yılın zirvesinin biraz altında işlem gördü. Gergin ruh hali, finansal piyasaların köpüklü sektörlerini özellikle kırılgan hale getirdi ve Nasdaq vadeli işlemleri %0,4 düştü.

Hisse Senetleri ve Tahvil Getirileri

Micron Technology hisseleri, yüksek gelir beklentilerini karşılayamaması nedeniyle %8 oranında düştü. Japonya'nın Nikkei endeksi %1 düşüş gösterdi. FTSE ve Avrupa vadeli işlemleri ise %0,2 düşüşteydi. MSCI'nin Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan endeksi, en büyük kayıplardan bazılarını Avustralya'da yaşadı. Çarşamba günkü enflasyon verilerinin sürpriz bir artış göstermesi, faize duyarlı hisse senetlerinin gerilemesine neden oldu.

Enflasyon ve Tahvil Piyasası

Avustralya'nın üç yıllık devlet tahvil getirileri, enflasyonun Mayıs ayında altı ayın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından Çarşamba günü 18 baz puan artış gösterdi ve Perşembe günü 7 baz puan daha yükselerek %4,18'e ulaştı. Swap piyasaları, Avustralya merkez bankasının Ağustos ayında faiz oranlarını 25 baz puan artırma olasılığını %40 civarında fiyatlıyor.

Küresel Enflasyon Endişeleri

Avustralya'nın enflasyon sürprizi, Kanada enflasyonundaki beklenmedik artışın ardından geldi ve ABD enflasyonuna ilişkin beklentileri artırdı. Nihai ABD GSYİH'sı, Avrupa güven rakamları ve İsveç'teki faiz kararı, piyasalarda odak noktası olmaya devam ediyor.

Emtia Piyasası ve Döviz Kurları

Brent ham petrol vadeli kontratları %0,2 düşüşle varil başına 85,07 dolara geriledi. Altın, getirilerin artmasıyla düştü ve ons başına 2.299 dolardan işlem gördü. Buğday vadeli işlemleri, ABD'deki iyi hasat ve Rusya'da havaların iyileşmesiyle iki ayın en düşük seviyelerine yakın seyrediyor.

Editör: Halit Alptekin