Dolar/TL, güne yatay seyirle başlamasının ardından saat 09.40 itibarıyla önceki kapanışın hemen üzerinde 32,9360 seviyesinden işlem görüyor. Dün alıcılı bir seyir izleyen dolar/TL, günü yüzde 0,2 artışla 32,9217'den tamamlamıştı. Aynı zamanda, avro/TL yüzde 0,1 düşüşle 35,3550'den ve sterlin/TL yüzde 0,1 azalışla 41,7860'tan işlem görüyor.

Dolar Endeksi ve Küresel Piyasalar

Dolar endeksi, şu dakikalarda önceki kapanışın hemen altında 105,5 seviyesinde bulunuyor. Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin belirsizliklerin sürmesiyle karışık bir seyir izleniyor. Analistler, ABD'de hafta içinde açıklanacak büyüme ve kişisel tüketim verilerinin, Fed'in gelecek dönemdeki politikalarına dair ipuçları verebileceğini ifade ediyor.

Fed'in Faiz Politikası

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed'in eylülde faiz indirimine başlama ihtimali yüzde 74, kasımda ise yüzde 90 olarak değerlendiriliyor. Olası bir faiz indiriminin ardından, bankanın ikinci kez faiz indirimine gitme ihtimali ise aralıkta yüzde 90 olarak fiyatlanıyor.

Takip Edilecek Veriler ve Teknik Seviyeler

Bugün yurt içinde konut fiyat endeksi, yurt dışında ise ABD'de New York Fed tüketici güven endeksi ve konut fiyat endeksi verileri takip edilecek. Analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 105 ve 106 seviyelerinin direnç, 104 ve 103 seviyelerinin destek konumu olarak öne çıktığını belirtiyor.

Editör: Halit Alptekin