Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) haziran vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne yüzde 0,1 yükselişle 11.838,50 puandan başladı. Açılış seansında önceki kapanışın yüzde 0,1 üzerinde işlem gören endeks kontratı, yatırımcıların dikkatini çekti.

Dünkü Dalgalanma Sonrası Hafif Artış

Dün, dalgalı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 0,2 altında 11.830,50 puandan tamamladı. Akşam seansında ise 11.836,25 puan seviyesinde kapandı. Bugünkü açılışta görülen hafif yükseliş, piyasalarda karışık bir seyir izleyen küresel gelişmelere rağmen olumlu karşılandı.

Analistler Ne Diyor?

Analistler, küresel pay piyasalarında ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecekteki adımlarına ilişkin belirsizliklerin ve teknoloji sektöründe, özellikle çip üreticisi Nvidia gibi şirketlerin değer kayıplarının sürdüğünü belirtti. Bu durumun piyasalarda karışık bir seyir izlemesine neden olduğunu vurgulayan analistler, yatırımcıların dikkatlerini yurt içi ve yurt dışı ekonomik verilere çevirdiğini söyledi.

Günün Takip Edilecek Verileri

Bugün yurt içinde konut fiyat endeksi, yurt dışında ise ABD'de New York Fed tüketici güven endeksi ve konut fiyat endeksi verileri takip edilecek. Bu verilerin piyasalar üzerinde önemli etkiler yaratabileceği düşünülüyor.

Teknik Seviyeler

Analistler, teknik açıdan endeks kontratında 11.900 ve 12.000 puanın direnç seviyeleri olarak izlendiğini, 11.800 ve 11.700 puanın ise destek seviyeleri olarak önemli olduğunu kaydetti. Yatırımcıların bu seviyeleri dikkatle takip etmeleri öneriliyor.

Editör: Halit Alptekin