Nvidia'nın toparlanması, yatırımcıların rahat bir nefes almasına sebep oldu. Yapay zeka devi, üç günlük düşüş trendini kırarak yeniden yükselişe geçti.

Yükselişin Detayları

Nvidia hisseleri, üç seans boyunca yaşanan %12,9'luk düşüşün ardından salı gününü %7'ye yakın bir artışla kapattı. Bu yükseliş, yılın en iyi ikinci seansı olarak kaydedildi ve yapay zeka rallisine olan yatırımcı güvenini pekiştirdi.

Piyasa Değerindeki Dalgalanmalar

Nvidia'nın piyasa değeri 18 Haziran'da 3,34 trilyon dolara ulaştı ve Microsoft'u geçerek dünyanın en değerli şirketi oldu. Ancak sonraki üç işlem gününde şirket 430 milyar dolar kaybetti. Salı günkü ralliyle birlikte Nvidia'nın değeri 3,10 trilyon dolar seviyesinde kaldı.

Uzman Görüşleri

CMC Markets Baş Borsa Analisti Jochen Stanzl, Nvidia'nın yaşadığı dalgalanmanın, hisse senetlerinin bu kadar yükseldiğinde beklenebilecek tipik bir oynaklık olduğunu belirtti. Deutsche Bank Araştırma Stratejisti Jim Reid ise, yapay zeka rallisine olan inancına rağmen ABD borsasında aşırı coşku yaşandığına dair işaretler olduğunu söyledi.

Yapay Zeka Teknolojilerinin Etkisi

Nvidia'nın çipleri, üretken yapay zeka uygulamalarında kullanılıyor. OpenAI'nin ChatGPT uygulaması gibi yapay zeka araçlarının ardında Nvidia'nın çipleri bulunuyor. Yapay zeka teknolojileri, insanların yaşama ve çalışma biçimlerini kökten değiştirme potansiyeline sahip.

Piyasaların Genel Durumu

Nvidia hisseleri, geçen yıl ABD borsalarındaki ralliyi yönlendiren 'Muhteşem Yedili' teknoloji hisseleri arasında yer alıyor. Bu hisseler ortalama %100'den fazla artış gösterirken, S&P 500 Endeksi 2023'te %24,2 oranında yükseldi.

Nvidia'nın düşüşü, ABD hisse senedi getirilerini daha geniş çaplı bir şekilde aşağı çekti. Ancak salı günü yaşanan toparlanma, daha geniş endekslerde pozitif etki yarattı. S&P 500 Endeksi %0,4, teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bileşik Endeksi ise %1,3 yükseldi.

Editör: Merve Öney