Kripto varlıklara olumlu yaklaşımı ile bilinen Cathie Wood’un şirketi ARK Invest, Ethereum ETF başvurusunu geri çekti. ARK Invest, Ethereum spot ETF’si için 21Shares ile olan ortaklığını sonlandırdı ve güncellenen Form S-1’de, daha önce “ARK 21Shares Ethereum ETF” olarak adlandırılan ürünün adı “21Shares Core Ethereum ETF” olarak değiştirildi. 21Shares sözcüsü, yaptığı açıklamada bu değişikliği doğruladı.

ARK ve 21Shares Ortaklığını Sonlandırdı

Sözcü, “Dosyalama detaylarına göre ARK Invest bu ETF için ortak olmayacak” dedi ve SEC’in son 19b-4 onayı konusunda heyecanlı olduklarını belirtti. 21Shares ve ARK’nın, Ocak ayında piyasaya sürülen ARK 21Shares Bitcoin ETF de dahil olmak üzere diğer vadeli işlem ürünlerinde birlikte çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Ethereum ETF Planları Askıya Alındı

ARK’dan bir sözcü, “Ethereum ETF ile ilerlemeyeceğiz ancak ARK 21Shares Bitcoin ETF’ye bağlı kalmaya devam edeceğiz. Ethereum’un dönüştürücü potansiyeline ve blockchain’in uzun vadeli değerine inanıyoruz, ancak şu anda Ethereum ETF ile ilgili planlarımızı durdurduk. Yatırımcılarımıza bu yenilikçi teknolojiden en iyi şekilde faydalanmalarını sağlamak için alternatif yolları değerlendirmeye devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

SEC Onayları ve Piyasa Tepkileri

Geçtiğimiz hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), sekiz Ethereum ETF’si için 19b-4 formlarını onayladı. Ancak ihraççıların ticarete başlayabilmesi için S-1 bildirimlerinin yürürlüğe girmesi gerekiyor. Cuma günü, Franklin Templeton, VanEck ve Invesco Galaxy gibi ihraççılar değiştirilmiş S-1 formlarını sundular.

Ethereum, ETF onayının etkisiyle 3.900 doların üzerine çıkmıştı ve yazım itibarıyla 3.780 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Editör: Merve Öney