Altın fiyatları Pazartesi günü, yatırımcıların ABD'den gelen önemli ekonomik veriler ve Federal Rezerv yetkililerinin açıklamalarını beklemesiyle birlikte, düşük işlem hacmi ve tatiller nedeniyle istikrar kazandı. Spot işlemlerde ons başına 2.023,03 dolar seviyesinde işlem gören altın, GMT 05:23 itibariyle beş dolarlık bir dalgalanma aralığında kaldı. ABD altın vadeli işlemleri ise ons başına 2.037,10 dolara yerleşti.

Piyasa Analistlerinden Beklentiler ve Tahminler Capital'den finans piyasaları analisti Kyle Rodda, "Eğer veriler doların düşmesine ve ABD faiz oranlarında indirim beklentilerinin artmasına yol açarsa, altın yeniden parlayacak" açıklamasında bulundu. Rodda'ya göre, bu hafta en büyük etkiyi yarın açıklanacak olan ABD Tüketici Fiyatları Endeksi verileri yapacak. Verilerin güçlü gelmesi halinde, ons başına 2.000 dolar seviyesinin bir kez daha test edilmesi bekleniyor.

Asya Piyasalarında Tatil Etkisi Çin, Hong Kong, Japonya, Güney Kore, Singapur, Tayvan, Vietnam ve Malezya piyasalarındaki tatiller nedeniyle, Asya işlem saatlerinde ticaretin zayıf olması öngörülüyor.

ABD Ekonomik Verileri ve Fed Yetkililerinin Açıklamaları Piyasa katılımcıları bu hafta, ABD Tüketici Fiyatları Endeksi, perakende satışlar ve Üretici Fiyatları Endeksi verilerine odaklanacak. Ayrıca, yedi Federal Rezerv yetkilisinin, aralarında Başkan Jerome Powell'ın da bulunduğu açıklamaları yakından izlenecek. Powell ve diğer yetkililer, faiz oranlarını düşürmeden önce enflasyonun düşmeye devam etmesini beklediklerini ifade ettiler.

Diğer Değerli Metallerin Durumu Platin, spot işlemlerde ons başına 871,87 dolardan işlem görürken, paladyum yüzde 0,7 artışla 865,13 dolara yükseldi. Gümüş ise yüzde 0,5 artarak 22,71 dolar seviyesine ulaştı.