Haziran ayında açlık ve yoksulluk sınırının geldiği seviye, asgari ücrete zam beklentisinde olan çalışanları bir kez daha haklı çıkardı. Büro Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi (BESAR) verilerine göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı 25 bin 374 lira (açlık sınırı), yoksulluk sınırı ise 70 bin 253 lira olarak belirlendi.

Ekonomi Yönetimi Zam Kapısını Kapattı

Ocak 2024'ten bu yana 17 bin 2 TL olarak uygulanan asgari ücrete zam yapılmayacağı açıklandı. Ekonomi yönetimi, Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılma ihtimalini tamamen ortadan kaldırdı. Bu durum, milyonlarca asgari ücretli, emekli ve memurun maaşlarına yapılacak zammı beklerken büyük hayal kırıklığı yaşattı.

Emekli ve Memur Zam Beklentisi

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Temmuz ayında refah payı verilmezse, altı aylık enflasyon farkı kadar zam alacak. Bu zammın ise yüzde 26 civarında olması bekleniyor. Memur ve memur emeklilerinin zam oranının ise işçi ve Bağ-Kur emeklilerine göre yaklaşık 5 puan daha düşük olacağı tahmin ediliyor.

Ekonomistlerin Uyarıları

Ekonomistler, asgari ücrete zam yapılması gerektiğini gerekçeleriyle açıklıyor. Açlık sınırının önceki aya göre yüzde 4,22, önceki yılın aynı ayına göre yüzde 88,05; yoksulluk sınırınınsa önceki aya göre yüzde 3,72, önceki yılın aynı ayına göre yüzde 59,94 arttığı belirtildi.

BESAR'dan Sert Eleştiri

BESAR Genel Başkanı Özer Avanaş, “Bizleri açlık sınırının biraz üzerinde bir ücrete mahkum edenler, bir kez daha bizleri aynı gemideyiz lafazanlığı üzerinden fedakarlık etmeye davet ediyorlar. Sizlerin yiyip içtiği sofrayı biz kaldırmayacağız! Yaratılan bu krizden kimler servet biriktirdiyse, krizin bedelini de onlar ödemelidir,” dedi.

Editör: Halit Alptekin