Petrol fiyatları, olumlu gelen ABD verilerinin ardından yüksek faiz oranlarının bir süre daha devam edeceği öngörüsü ile ABD doları karşısında değer kaybetti. Bu durum, küresel petrol piyasalarını da etkiledi.

Brent ve Teksas Ham Petrolünde Düşüş

Cuma günü %0,6 düşen ICE'de Brent ham petrolünün vadeli fiyatı, bu sabah 6 sent daha gerileyerek 85,18 dolar oldu. NYMEX'de Teksas ham petrol vadeli işlemleri ise 8 sent düşüşle varil başına 80,65 dolar seviyesine indi. ABD doları, güçlü gelen ABD PMI verileri ve Fransa seçimleri öncesindeki siyasi endişeler nedeniyle yükselişini sürdürdü.

Analistlerin Görüşleri

IG analisti Tony Sycamore, "ABD doları bu sabah yükselişle açıldı ve Cuma gecesi daha iyi gelen ABD PMI verileri ve Fransa seçimleri öncesindeki siyasi endişelerin ardından yükselişe geçti" dedi. Bu durumun petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturduğunu belirtti.

ANZ analistleri ise yayınladıkları yatırımcı notunda, ABD ham petrol stoklarının düşerken benzin talebinin yedinci hafta üst üste arttığını ve jet yakıtı tüketiminin 2019 seviyelerine döndüğünü ifade ettiler. Bu, talep tarafında olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Yatırımcıların Pozisyonları ve Piyasa Beklentileri

ING analistlerinden Warren Patterson liderliğindeki ekip, spekülatörlerin yaza doğru petrole karşı daha yapıcı hale geldiğini ve ICE Brent'teki net-uzun pozisyonlarını artırdığını vurguladı. Bu durum, gelecekteki petrol fiyatları için iyimser bir beklenti yaratıyor.

Editör: Halit Alptekin