Piyasaları yeni haftada yoğun bir gündem bekliyor. Türkiye'de Merkez Bankası'nın faiz kararı ve ABD'de çekirdek PCE verileri yatırımcıların odağında olacak.

TCMB Faiz Kararı Bekleniyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), perşembe günü faiz kararını açıklayacak. Piyasa tahminlerine göre, Merkez Bankası'nın faizi yüzde 50 düzeyinde sabit bırakması bekleniyor. Bu karar, iç piyasalar için büyük önem taşıyor.

ABD'de Çekirdek PCE Verileri Takip Edilecek

Yurt dışında ise ABD'den gelecek çekirdek PCE (Personal Consumption Expenditures) verileri yatırımcıların odağında olacak. Bu veri, enflasyonun önemli bir göstergesi olarak kabul ediliyor ve piyasa hareketleri üzerinde belirleyici bir etkiye sahip.

Diğer Önemli Veriler ve Gelişmeler

Türkiye'de güven endeksleri, kapasite kullanım oranı, konut fiyatları, yabancı ziyaretçi sayısı, ekonomik güven endeksi, dış ticaret, hizmet üretici fiyatları ve borç stoku gibi veriler de takip edilecek.

ABD'de ise S&P Case Shiller ulusal konut fiyatları, yeni konut satışları, dayanıklı mal siparişleri, bekleyen konut satışları, Kansas Fed imalat endeksi, kişisel harcamalar ve gelirler, Chicago PMI, Michigan tüketici güven endeksi öne çıkan veriler arasında. Ayrıca Almanya'da ifo endeksi, GfK tüketici güven endeksi, perakende satışlar, ithal-ihraç fiyatları ve işsizlik oranı; Euro Bölgesi'nde güven endeksleri; İngiltere'de GSYH; Japonya'da perakende satışlar, işsizlik oranı, sanayi üretimi ve konut başlangıçları; Kanada'da tüketici fiyatları veri takviminde yer alacak.

Biden ve Trump Karşı Karşıya

ABD Başkanı Joe Biden ve eski Başkan Donald Trump, başkanlık seçimleri öncesi ilk kez karşı karşıya gelecek. Bu durum, ABD siyasi atmosferi üzerinde büyük bir etki yaratabilir. Ayrıca, ABD Merkez Bankası (Fed), büyük banka finansmanlarına yönelik yıllık stres testinin 2024 sonuçlarını yeni haftada açıklayacak.

Editör: Halit Alptekin