Türkiye'nin Ekim 2021'den beri dahil olduğu gri listeden çıkışına karar verilmesi halinde, borsada büyük hareketlilik yaşanabilir. Uzmanlar, BIST 100 Endeksi'nin bu gelişme sonrası 15 bin puana kadar yükselebileceğini öngörüyor.

TL Varlıklara İlgi Artacak

Gri listeden çıkış, TL varlıklara olan ilgiyi artırabilir. Uzmanlar, Türkiye’nin gri listeden çıkarılmasıyla birlikte Borsa İstanbul’da yeni rekorların kırılabileceğine dikkat çekiyor. Bu durum, özellikle TL’ye olan teveccühü artırarak kurun enflasyonla mücadelede daha etkin bir rol oynamasını sağlayabilir.

Yabancı Yatırımcıların Dönüşü

Türkiye’nin gri listeden çıkarılması, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisini yeniden canlandırabilir. Birol Bozkurt'un Dünya Gazetesi'ndeki yazısına göre, gri listedeki ülkelere uygulanan kısıtlamaların kaldırılması ithalat ve ihracatçı şirketleri pozitif etkileyebilir. Ayrıca, yabancı sermaye akışının hızlanmasıyla startup fonlamalarında artış gözlemlenebilir.

BIST 100 Endeksi'nde Tarihi Kapanış

BIST 100 Endeksi, bayram sonrasındaki kısa haftanın son gününü yüzde 0,29 değer kazancıyla 10.771,36 puandan tamamladı. Bu, tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışı oldu. Uzmanlar, Türkiye’nin gri listeden çıkması halinde endeksin 15 bin puana doğru bir yolculuğa başlayacağını belirtiyor.

Teknik Seviyeler ve Gelecek Beklentileri

Teknik açıdan BIST 100 Endeksi’nde 10.800 ve 10.900 seviyeleri direnç, 10.700 ve 10.600 puan ise destek konumunda bulunuyor. Türkiye’nin gri listeden çıkması, TL’nin istikrarını sağlayarak cari açık tarafında olumlu gelişmeler yaratabilir ve politika faizinin daha erken indirilmesine sebep olabilir.

Ekonomik Politikaların Etkisi

Ortadoks politikalara geçiş süreciyle gelen yabancı yatırımcıların sermaye akışında ivmelenme yaşanması bekleniyor. Bu durum, hem Türk Lirası’nın değer kazanmasına hem de enflasyonla mücadelede önemli bir rol oynamasına katkı sağlayabilir.

Editör: Halit Alptekin