BIST 100 endeksi, bayram tatilinin ardından yükselişe hız verdi. 10.800 puan olan yeni direncini kırmaya çalışan endekste dikkat çeken alımlar gerçekleştirildi.

Bank of America'nın Alımları

Geçen ay tarihinde ilk kez 11 bin puanın üzerine çıkan BIST 100 endeksi, kâr realizasyonu ve vergi gerekçeleriyle 10 bin puanın altına sarkmıştı. Bayram sonrası toparlanma gösteren endeks, 10.800 puanlık direnci kırmaya odaklanırken, ABD merkezli yatırım bankası Bank of America (BofA) dikkat çeken alımlar yaptı.

Öne Çıkan Hisseler

BofA, Borsa İstanbul’da Akbank (AKBNK) hisselerine yoğun talep gösterdi. Bankanın AKBNK kodlu hisselerinde 108,09 milyon TL'lik alım yapıldı. Ayrıca, yeni halka arz olan Hareket Proje Taşımacılığı (HRKET) de BofA'nın dikkatini çekti. 70 TL’den halka arz olan HRKET hisseleri, tavan serisini 4 günle sınırlı tuttu ve bugün de tavanda işlem gördü. BofA, HRKET hisselerinde 67,3 milyon TL'lik alım gerçekleştirdi ve hisse fiyatı 80,3 TL’ye kadar çıktı.

Diğer Önemli Alımlar

BofA'nın bugün tercih ettiği diğer şirketler arasında Türk Hava Yolları (THYAO) 56,4 milyon TL, Karsan Otomotiv (KARSN) 51,3 milyon TL ve Koza Altın (KOZAL) 41,04 milyon TL'lik alım işlemleri yer aldı. Bu alımlar, BIST 100 endeksinin 10.800 puanlık direnci zorlamasında önemli rol oynadı.

Editör: Halit Alptekin