ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Mayıs ayına ilişkin tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerini açıkladı. Global piyasaların merakla beklediği rapora göre, tarım dışı istihdam Mayıs ayında 272 bin olarak gerçekleşti. Piyasa beklentisi ise 182 bin düzeyindeydi.

İşsizlik Oranı Beklentilerin Üzerinde

Tarım dışı istihdam verisi Nisan ayında 175 bin olarak açıklanmıştı. Mayıs ayında işsizlik oranı, yüzde 3,9 olan piyasa beklentisinin üzerine çıkarak yüzde 4 seviyesinde gerçekleşti. Bu oran, Ocak 2022'den bu yana en yüksek işsizlik oranı olarak kaydedildi.

Federal Rezerv'in Faiz Kararı Bekleniyor

Bu veriler, Federal Rezerv’in faiz indirimlerine başlayacağı zamanın belirlenmesi açısından kritik öneme sahip. İlk toplantı önümüzdeki hafta yapılacak ve faiz oranında bir değişiklik yapılması beklenmiyor. Şu anda federal fon oranı yüzde 5,25-5,50 seviyesinde bulunuyor.

Özel Sektör İstihdamı ve Ücretler

Geçtiğimiz günlerde açıklanan özel sektör istihdamı da beklentilerin altında kalmıştı. Enflasyon baskıları açısından önemli bir ölçüt olan ücretler, yıllık bazda yüzde 4,1 artış gösterdi. Aylık bazda ise yüzde 0,2 artışla yüzde 0,4 yükseliş kaydetti.

Editör: Halit Alptekin