ABD borsaları haftanın ilk işlem gününe yükselişle başladı. Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,06 artarak 38.708,59 puana çıktı.

S&P 500 endeksi yüzde 0,37 artışla 5.297,15 puana, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,78 kazançla 16.865,70 puana ulaştı.

Hazine Tahvilleri ve Çip Şirketleri

ABD hazine tahvillerinin düşmesi ve çip şirketlerinin hisselerindeki yükseliş, piyasaların pozitif seyir izlemesine destek oldu. Geçen hafta ABD Merkez Bankası'nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artışın nisanda yavaşlaması, Fed'in yılın son çeyreğinde faiz indirimlerine başlayabileceği beklentilerini artırdı. Bu beklentilerle 10 yıl vadeli hazine tahvil faizi 5 baz puan azalarak yüzde 4,46'ya geriledi.

Haftanın Verileri ve Fed Beklentileri

Bu hafta, imalat ve hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeskleriyle fabrika siparişleri gibi veriler izlenecek. Fed'in muhtemel para politikası seyrine dair ipucu verebilecek istihdam verileri de yatırımcıların odağında yer alıyor.

Kurumsal Hareketlilik

Kurumsal tarafta, yeni yapay zeka çipi "Rubin"i tanıtan Nvidia'nın hisseleri yüzde 4, yeni nesil yapay zeka dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için yeni çiplerini duyuran AMD'nin hisseleri de yaklaşık yüzde 2 yükseldi. Spotify'ın hisseleri ise şirketin ABD'de Premium abonelik ücretlerini temmuz ayından itibaren artıracağını duyurması sonrasında yüzde 6'ya yakın değer kazandı.

GameStop Hisselerinde Dalgalanma

GameStop hisselerinde 2021'de yaşanan dalgalanmada adı geçen "Roaring Kitty" sosyal medya hesabının arkasındaki isim olan Keith Gill'in, şirkette önemli bir pozisyona sahip olabileceğine dair spekülasyonlar üzerine GameStop'un hisseleri piyasa öncesi işlemlerde yüzde 70'in üzerinde değer kazandı. GameStop hisseleri, dalgalanma nedeniyle açılışta kısa süreliğine işleme kapatıldı.

Editör: Merve Öney