Borsa İstanbul'da dikkat çeken hareketlilikler devam ediyor. Özellikle 30 Nisan'da gözle görülür bir düşüş yaşayan Kimteks Poliüretan (KMPUR) hisseleri, Deniz Yatırım'ın radarına girmiş durumda. Deniz Yatırım, Kimteks Poliüretan için yeni bir hedef fiyat ve yatırım tavsiyesi sundu.

Yabancı yatırımcıların borsaya ilgisi zirvede! Yabancı yatırımcıların borsaya ilgisi zirvede!

Deniz Yatırım'ın KMPUR Değerlendirmesi

Kimteks Poliüretan, 2023 finansal sonuçlarını açıkladı ve şirket 10,6 milyar TL satış geliri, 1,3 milyar TL FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar) ile 608 milyon TL net kar raporladı. Özellikle Rijit ve hammadde ürün gruplarındaki performansıyla öne çıkan KMPUR, bütçe beklentilerini aşarak dikkat çekti. Deniz Yatırım analistleri, bu ürün gruplarının deprem etkisiyle artış gösterdiğine dikkat çekiyor.

Deniz Yatırım, KMPUR için 12 aylık hedef fiyatını 95,95 TL olarak belirlerken, hisse için 'al' önerisinde bulundu. Şirket, yıl başından bu yana BIST 100 endeksinin yüzde 15 gerisinde kaldı ve geriye dönük 12 aylık verilere göre 26,8x Fiyat/Kar (F/K) ve 12,3x Firma Değeri/FAVÖK (FD/FAVÖK) çarpanlarıyla işlem gördü.

KMPUR Hisselerinin Geçmişi ve Geleceği

KMPUR hisseleri, 2023 yılını 58 TL'de tamamlamış ve 2024 yılında en yüksek 71,4 TL seviyesine ulaşmıştı. Ancak bu seviyeyi koruyamayan hisse, 30 Nisan itibarıyla yüzde 4,4'lük bir düşüşle 63,9 TL'den işlem görüyor. Şirketin hisseleri yıllık bazda yüzde 53 oranında değer kazanmış durumda.

KMPUR'un Piyasa Konumu

Deniz Yatırım, KMPUR hisselerinin özellikle döviz bazında iskontolu değerlendirildiğini belirtiyor. Bu durum, yatırımcılar için önemli bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Şirketin 22 Nisan 2024 tarihinde döngüsel portföye eklendiği hatırlatılırken, yatırımcılara hissenin takip edilmesi öneriliyor.

Editör: Halit Alptekin