Avrupa Birliği, Kırım ve Sivastopol'u yasa dışı ilhak ettiği gerekçesiyle Rusya'ya uyguladığı yaptırımların süresini uzattığını bildirdi.

AB Konseyi, Moskova yönetimine yönelik kısıtlayıcı tedbirlerin 23 Haziran 2025'e kadar uzatıldığını duyurdu. Bu kararla birlikte, AB vatandaşları ve şirketlerinin Kırım ve Sivastopol bölgelerindeki faaliyetleri sınırlandırılıyor. Kırım ve Sivastopol'dan AB ülkelerine ürün ithalatına izin verilmiyor.

Faaliyet Kısıtlamaları

AB vatandaşları ve şirketleri, Kırım ve Sivastopol'a yatırım yapamazken, bu bölgelere finansal hizmet sunamıyor. Ayrıca ulaşım, telekomünikasyon ve enerji sektörlerinde kullanılacak bazı ürün ve teknolojilerin ihracatı da yasaklanmış durumda. Özellikle petrol, doğal gaz, maden arama, çıkarma ve üretimine yönelik teknoloji sağlanması ve teknik destek verilmesi de yasak kapsamına dahil edildi.

Kısıtlamaların İlk Ne Zaman Başlamıştı?

Rusya, Mart 2014'te Kırım Özerk Cumhuriyeti'ni ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti. Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilmesi ve Ukrayna'nın doğusunda çıkan olaylardan sonra AB, ABD ve bazı ülkeler, Rusya'ya yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Editör: Merve Öney