Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, CBS'in "Face the Nation" programında ABD ekonomisi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kashkari, medyan tahminlerin yıl sonuna doğru bir faiz indirimi yönünde olduğunu yineledi.

ABD Ekonomisinin Gücü

Kashkari, ABD enflasyonunun %2 hedefine ulaşması için daha fazla kanıt gerektiğini belirtti. Ayrıca, ABD ekonomisinin faiz indirimine giden diğer ülkelere kıyasla daha güçlü olduğunu vurguladı. İş piyasasının beklenenden daha iyi performans gösterdiğini ve işgücü piyasasında mütevazı bir soğuma olabileceğini ifade etti.

Aralık Ayında Faiz İndirimi Olasılığı

Kashkari, faiz indiriminin Aralık ayında gerçekleşmesinin makul olduğunu belirtti. Oran konusunda bir karar vermeden önce zaman ayırmanın ve daha fazla veri elde etmenin önemine dikkat çekti. Uzun vadede, göçün enflasyon üzerindeki net etkisinin değerlendirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Konut Sektöründe Enflasyonla Mücadele

Kashkari, Fed'in konut sektörü için yapabileceği en iyi şeyin enflasyonu düşürmek olduğunu ifade etti. Bazı boyutlarda yüksek basınçlı bir ekonomide olduklarını, ancak bazı işaretlerin soğumaya başladığını belirtti.

Editör: Merve Öney