TESK Başkanı Bendevi Palandöken, beyaz yakalıların iş bulma oranının yüzde 75 düştüğünü belirtti. Sanayici kalifiye eleman bulamıyor, esnaf ise çırak eksikliği yaşıyor.

Geleneksel Meslekler Yok Oluyor

Palandöken, geleneksel mesleklerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı. Baba mesleğini devam ettiren gençler artık yok denecek kadar az.

Meslek Öğrenmenin Önemi

Palandöken, çocukların okul eğitiminin yanı sıra bir meslek öğrenmesinin önemine dikkat çekti. Meslek sahibi olmanın, gençleri hayata daha hızlı hazırlayacağını ifade etti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen çıraklık seminerleri ve toplantılarında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Palandöken, beyaz yakalıların iş bulma oranının yüzde 75 oranında düştüğünü belirtti. Sanayicinin kalifiye eleman bulamadığını ve esnafın çırak eksikliği yaşadığını dile getirdi.

Palandöken, geleneksel mesleklerin yok olma tehlikesine karşı uyardı. "Eskiden baba mesleğini devam ettiren gençler, hayata daha hızlı atılır ve iş bulma sorunu yaşamazdı. Ancak artık kimse çocuğunu sanayiye, marangoz atölyesine veya bir ustanın yanına göndermiyor. Okuyan çocuk, farklı bir meslek sahibi değilse ve okuduğu alanda iş bulamazsa açıkta kalıyor" dedi.

TESK Genel Başkanı, çocukların geleceği için okul eğitiminin yanı sıra bir meslek öğrenmesinin önemine vurgu yaptı. "Mahalle ve site kültürünün sona ermesi, sanat eğitiminde büyük bir boşluk yarattı. Meslek öğrenmek isteyen gençlerin bir usta veya kalfanın yanında yetişmesi, onları hayata daha hızlı hazırlar ve ileride birçok kişiyi istihdam etmelerini sağlar. Unutmayalım ki ağaç yaşken eğilir" ifadelerini kullandı.

Palandöken, çıraklığın cazip hale getirilmesi gerektiğini ve mesleki eğitimin öneminin arttığını belirtti. Esnaf ailelerden gelen gençlerin, mesleği öğrenip ailelerinin kurmuş olduğu düzeni daha iyi noktalara getirebilmeleri için genç yaşta mesleğe başlamalarının önemine dikkat çekti.

Editör: Merve Öney