2024, Borsa İstanbul için heyecan verici başlangıçlara sahne oldu. Özellikle Pasifik Donanım ve Yazılım Bilgi Teknolojileri A.Ş. (PATEK), dikkat çeken bir başarı sergiledi. Şirket, 15 günlük tavan serisi ile piyasalarda adından söz ettirdi. İşlem gününün 16. gününde yaşanan düşüşe rağmen, PATEK hisseleri kısa sürede toparlanarak yükselişe geçti. Gün ortasında, hisse değeri %4 artışla 152,7 lira seviyesinde seyretti. Başlangıçta 35 lira olan hisse fiyatı, zirvede 157 liraya ulaşarak yatırımcılara %400'den fazla kazanç sağladı.

Bor Şeker ve Limak Çimento'dan Güçlü Performans

Yılın ikinci halka arzı Bor Şeker (BORSK), 6 günlük tavan serisi sonrası 55,6 liraya ulaşarak piyasalarda kendini gösterdi. Ardından bir düşüş yaşansa da, hisseler 40 liranın altını gördükten sonra bugün yeniden yükselişe geçti. Limak Çimento (LMKDC), 9 gün süren tavan serisi sonrası 10. işlem gününde düşüş yaşadı, ancak bugün 33 liranın üstüne çıkarak toparlanma işaretleri verdi.

Alves Kablo ve Artemis Halı: Dikkat Çeken Diğer Halka Arzlar

Alves Kablo, 29 Şubat'tan bu yana tavanda seyrediyor ve 10. işlem gününde %75'ten fazla haftalık kazançla dikkat çekiyor. Artemis Halı, halka arzının 8. işlem gününde hala tavan seviyesinde seyrediyor ve haftalık %77 civarında bir artış sergiliyor.

Oba Makarna ve Mogan Enerji: Farklı Dinamikler

Oba Makarna, yılın başından beri en düşük performansı sergileyen hisselerden biri olarak kaydedildi. İşleme başladığından bu yana dalgalı bir seyir izleyen hisse, bugün %5 civarı bir artışla 49,8 lira seviyesinde. Mogan Enerji ise bugün tavanı bozdu ve %5,13'lük bir artışla 17,42 lirada işlem gördü.

Borsa İstanbul'un 2024 halka arz dönemi, şirketlerin performansıyla yatırımcıları memnun ediyor. Özellikle Pasifik Donanım ve Yazılım Bilgi Teknolojileri A.Ş.'nin rekor kıran seyrinden, Limak Çimento'nun direncine kadar her şirket, piyasaların dinamik yapısına uyum sağlıyor. Bu hareketlilik, Borsa İstanbul'da ilgi ve heyecanı artırıyor. Yatırımcılar, şirketlerin performansını ve piyasa trendlerini yakından takip ederek gelecekteki halka arzlara yönelik beklentilerini şekillendiriyorlar.

Editör: Halit Alptekin