Dünyanın önde gelen sosyal medya uygulamalarından Telegram, halka arz yolunda ilerliyor. Şirketin 39 yaşındaki kurucusu Pavel Durov, Financial Times'a verdiği röportajda, yatırımcıların 30 milyar dolarlık bir değerleme teklifi sunmasına rağmen, şirketin halka arz (IPO) ile borsaya açılma planlarını duyurdu.

30 Milyar Dolarlık Teklif ve Telegram'ın Geleceği

Durov, "Yatırımcılardan şirketimiz için 30 milyar dolarlık bir değerleme teklifi aldık, fakat Telegram'ın IPO'su ile ilgili seçenekleri araştırmaya karar verdik." şeklinde konuştu. Telegram'ın bağımsız kalma arzusu ve kullanıcılarına değer sunma hedefi, bu kararda belirleyici oldu.

Pavel Durov'un Bağımsızlık Vurgusu

Pavel Durov, Telegram'ın bağımsızlığını koruma arzusunu vurgulayarak, "Monetizasyon sürecine başlamamızın temel sebebi, bağımsız kalmak istememizdir. Genel olarak, bir IPO'nun değerini, Telegram'ın erişimini genişletme aracı olarak görüyoruz." dedi.

Financial Times'ın kaynaklarına göre, Telegram, şirket karlılığa ulaştığında ve piyasa koşulları uygun olduğunda ABD'de listelenme arayışına girebilir. Durov, halka arzın zamanlaması ve muhtemel yerleri hakkında yorum yapmaktan kaçınsa da, şirketin çeşitli seçenekleri değerlendirdiğini belirtti.

Editör: Halit Alptekin