Bitcoin 68 bin dolar direncini aşabilecek mi? Bitcoin 68 bin dolar direncini aşabilecek mi?

Amerika Birleşik Devletleri'nde 20'li yaşlarındaki iki kardeş, 12 saniye kadar kısa bir sürede 25 milyon dolar değerinde kripto para çalmakla suçlanıyor. 24 yaşındaki Anton Peraire-Bueno ve 28 yaşındaki James Peraire-Bueno, elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamalarıyla tutuklandı.

Suçlama ve Tutuklama

ABD Adalet Bakanlığı, Nisan 2023'te gerçekleşen soygunun "türünün şu ana kadarki ilk örneği" olduğunu belirtti. Savcı vekili Lisa Monaco, "Peraire-Bueno kardeşler çok ileri derece, sofistike bir teknoloji kullanarak aylarca üzerine çalıştıkları planı saniyeler içinde uygulayarak 25 milyon dolar değerinde Ethereum çaldı" dedi.

Eğitim ve Teknoloji Kullanımı

Kardeşlerin, ABD'nin en prestijli üniversitelerinden olan Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) eğitim gördükleri ve üniversite eğitiminde edindikleri "özel becerileri" kullanarak Ethereum'un para transferleri işlemlerini doğrulama sürecini atladıkları belirtiliyor. Yerel basın, kardeşlerin MIT'de matematik ve bilgisayar mühendisliği okuduğunu yazdı.

Blok Zincir Teknolojisine Darbe

Başsavcı Damian Williams, "Sanıkların planı blok zincir sisteminin sağlamlığı hakkında soru işaretleri doğurdu" dedi. Bitcoin ve Ethereum gibi dijital para birimleri, blok zincir teknolojisiyle dağıtılıyor ve bu sistemi idare eden merkezi bir otorite bulunmuyor. Ethereum, Bitcoin'den sonra gelen en popüler kripto para birimi olarak kabul ediliyor.

Suçun Detayları

Tutuklanan kardeşlerin, bekleyen özel transfer işlemlerine hileli yollardan erişim sağlayarak Ethereum yatırımcılarının kripto paralarını ele geçirdikleri iddia ediliyor. Müfettişler, suç olayını "the Exploit" olarak adlandırıyor.

Editör: Halit Alptekin