Son dönemde bankalardaki mevduat faiz oranları %60’a dayansa da bazı bankalar faizleri düşürmeye başladı. Peki, mevduat faizlerinin düşmesinin nedenleri nelerdir ve 1 milyon TL'nin getirisi ne kadar? İşte detaylar...

Mevduat Faizlerinde Düşüş

Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele kapsamında parasal sıkılaşmaya gitmesiyle birlikte TL mevduat faizleri artış göstermişti. Bankalardaki faiz oranları %60’a kadar yükselmişti. Ancak bu hafta itibarıyla bazı bankalar mevduat faiz oranlarında birkaç puanlık düşüş yaptı.

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, bankaların dönemsel olarak kampanyalar düzenlediğini belirtti. Örneğin, 'hoş geldin' faizleri adı altında normalde müşterilere sunulan faiz oranlarının çok üzerinde faiz oranları belirlenebiliyor. İlk çeyrek hedeflerini yakalamak için bankaların faiz oranlarını yükselttiğini belirten Kurtuluş, ikinci çeyreğe geçişle birlikte faiz kampanyalarının azaldığını söyledi.

Ortalama Faiz Oranları

Şu anda piyasada ağırlıklı olarak %54-55 oranında faizler görülüyor. Bankaya göre değişmekle birlikte bu oranlar geçerli. Hala 'hoş geldin' kampanyaları devam etse de, piyasa kendini bulmuş durumda.

1 Milyon TL’nin Aylık Getirisi

Piyasadaki %54 faiz oranı üzerinden yapılan hesaplamada, 1 milyon TL mevduatı olan bir kişinin aylık kazancı vergiler düşürüldükten sonra net olarak 43.500 TL ile 44.000 TL arasında değişiyor.

Faizler Yeniden Yükselir mi?

Olağanüstü gelişmeler olmazsa faizlerin bir müddet sabit kalması bekleniyor. Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamaları bu yönde. Faizlerin sabit tutulduğu bir döneme girilmiş bulunuyor. Yılın üçüncü çeyreğinden sonra, dördüncü çeyrekte faiz indirimlerinin gündeme gelmesi bekleniyor. TL’nin cazibesi giderek artmakta ve 3-4 ay boyunca faizlerin bu seviyelerde kalacağı öngörülüyor. Bankaların belirli dönemlerde yaptıkları kampanyalar ve 'hoş geldin' faizleri istisna olarak kabul ediliyor. Özetle, mevduat faizlerinde daha fazla artış beklenmiyor ve 10. aydan itibaren faizlerde düşüş bekleniyor.

Editör: Halit Alptekin