Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Karadeniz ve Şırnak Gabar'da devam eden petrol keşif çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bayraktar, TRT Haber'e verdiği özel röportajda Türkiye'nin enerji stratejileri ve hedefleri hakkında bilgi verdi.

Karadeniz'de Petrol Keşfi Müjdesi

Bakan Bayraktar, Karadeniz'de devam eden petrol keşif çalışmalarına değinerek, "Karadeniz'de petrol emareli olduğunu düşündüğümüz çalışmalarımız var. Umarım yakında müjde paylaşırız" dedi.

Bayraktar, Sakarya Gaz Sahası'nda yapılan doğalgaz keşfinin ardından, denizlerde petrol hedefli sondaj çalışmalarına da ağırlık verileceğini belirtti.

Gabar'da 100 Bin Varil Hedefi

Şırnak Gabar'da petrol üretimini artırma hedeflerine dikkat çeken Bayraktar, "Yıl sonu 100 bin varil hedefimize ulaşmak istiyoruz. Haziran ayında inşallah 50 bin varili görmüş oluruz. Bu bölgede şu anda 4 sahadan bahsediyoruz. Hedef saha sayımız 14" ifadelerini kullandı.

Gabar'da 37 kuyu ile günlük 42 bin 500 varil petrol üretimi gerçekleştirildiğini belirten Bayraktar, bölgenin Türkiye'nin petrol stratejisinde önemli bir rol oynayacağını vurguladı.

Yeraltı Depolama ve Yenilenebilir Enerji

Türkiye'nin enerji bağımsızlığı hedefleri çerçevesinde, doğalgaz ticaret merkezi olmayı amaçladıklarını söyleyen Bayraktar, yeraltı doğalgaz depolarının kapasitesini 12 milyar metreküpe çıkarmayı planladıklarını belirtti.

Ayrıca, yerli ve yenilenebilir enerjide yüzde 65'lik bir oranı hedeflediklerini dile getirerek, rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarının hızla arttığını söyledi. Bakan Bayraktar, "Özel sektörün elindeki kapasiteyi devreye alması lazım. İzin süreçlerini hızlandıracağız" dedi.

Editör: Merve Öney