Yüksek enflasyon, özellikle dar ve sabit gelirlileri derinden etkiliyor. Memurlar ve emekliler için Temmuz ayında zam yapılması planlanırken, asgari ücretlilerin beklentileri yüksek olsa da umutlar sınırlı. Sosyal politika uzmanı Doç. Dr. Okan Bülbül, enflasyon üzerinden memur ve emekli zammında muhtemel oranları açıkladı.

Memur ve Emekli Zam Oranları

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Güray Bülbül, milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği zam oranlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şu an için SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammıyla ilgili olarak halihazırda yüzde 22,72'lik bir zam oranı belirlenmiş durumda. Temmuz ayında bu oranın kümülatif olarak yüzde 27'ye ulaşması bekleniyor. Ancak bunun üzerine ekstra bir zam yapılması olasılığı düşük.

Memur Zamları ve Toplu Sözleşme

Memur ve memur emeklileri için toplu sözleşme hükümleri geçerli olduğundan, toplamda memur zammının yüzde 21,5 civarında olacağı öngörülüyor. Emeklilerin zammının ise eşitlenmesi beklenmiyor, ancak bu durum kesin değil.

En Düşük Emekli Maaşı

En düşük emekli maaşına ilişkin beklentiler de var. Kök aylık olarak bilinen en düşük emekli maaşı, yüzde 27'lik zam ile birlikte bazı emekliler için 10 bin liranın üzerine çıkmayabilir. Bu nedenle, en düşük emekli maaşının 12 bin veya 12 bin 500 TL seviyelerine çekilmesi yönünde beklentiler mevcut.

Asgari Ücret Beklentileri

Asgari ücretin Temmuz ayında artıp artmayacağı konusunda belirsizlik sürüyor. Şu ana kadar asgari ücrette ikinci bir zammın yapılacağına dair herhangi bir sinyal alınmadı. Ancak enflasyon karşısında ciddi bir erime yaşandığı için somut bir düzenleme ihtiyacı olduğu belirtiliyor. Bayramdan sonra bu yönde bir adım atılması umut ediliyor.

Editör: Halit Alptekin