Otomobil sektöründen temsilciler, sıfır araçlarda düzenlenen cazip kampanyalara rağmen 10 yaş üzeri otomobillere olan talebin arttığını belirtiyor. Bu durumun en büyük sebebi olarak yüksek faizli krediler gösteriliyor.

Düşük Faizli Kampanyalar Talebi Artırmadı

Otomobil sektöründeki durgunluğu aşmak için birçok marka cazip satış kampanyaları düzenliyor. Galeri ve bayiler de düşük faizli taksit imkanları sunarak satışlarını artırmaya çalışıyor. Ancak, bu kampanyalar beklenen etkiyi yaratmadı ve otomobil piyasasındaki durgunluk devam ediyor.

TÜİK ve ODMD Verileri Satışlardaki Düşüşü Gösteriyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2024 Mayıs ayında 2. el otomobil pazarı yüzde 20.62 oranında düşüşle 588 bin 886 adede geriledi. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre ise sıfır araç satışları yüzde 10 azalarak 100 bin 305 adet oldu.

Vatandaşın Tercihleri Değişti

SİMAS Başkanı Gökhan Çalışkan, vatandaşların artık arabalarının modelini yükseltmek yerine modelini düşürmeye çalıştığını belirtti. Bu durumda 10 yaş ve üzeri otomobillere olan talebin arttığını ifade etti. Artan kredi faizleri ve yüksek fiyatlar, vatandaşları daha uygun fiyatlı eski araçlara yönlendirdi.

Eski Araçların Bakım Masrafları Artıyor

Eski araçların bakım masrafları artmasına rağmen, bu durum vatandaşları yaşlı araç almaktan alıkoymadı. MASFED Başkanı Aydın Erkoç, trafikte dolaşan 20 yaş üstü araçların trafikten kaldırılmadıkça, sıfır araç satışlarında beklenen seviyelere ulaşılamayacağını belirtti.

Eski Araçlara Yönelim Devam Ediyor

Eren Otomotiv'den Emrah Ayaş da, otomobil sektöründeki durgunluğun devam ettiğini ve ihtiyaç sahiplerinin eski otomobillerini elden çıkarıp bir üst model almak yerine, daha alt model ve uygun fiyatlı araçlar aradığını söyledi. Talep artışı 10 yaşın 15 yaşın üzerindeki araçlara kaydı.

Editör: Halit Alptekin