Akaryakıt fiyatları, otoyol ve otopark ücretleri, kasko ve sigorta derken bir aracın masrafları hızla artıyor. Tasarruf arayışında olan araç sahipleri, ekonomik mod ve start-stop özelliklerini sıkça kullanıyor. Ancak, bu yöntemler yanlış kullanıldığında ciddi zararlara yol açabilir.

Ekonomik Mod ve Start-Stop Özellikleri

Ekonomik mod, yakıt tasarrufu sağlarken, uzun yolda motor performansını düşürebilir ve araç sahibine maliyeti artabilir. Start-stop özelliği ise araç her durduğunda motoru kapatarak yakıt tasarrufu sağlasa da, sık kullanımı motor ve mekanik aksamda aşınmalara yol açabilir.

Uzmanların Görüşleri

Sürüş eğitmeni Rıdvan Kayacı, "Ekonomik mod, yanlış kullanıldığında motorun iç hacmini azaltır, yakıt tüketimini artırır ve filtrelerin tıkanmasına sebep olur" dedi. İleri sürüş teknikleri uzmanı Serkan Çabuş ise düşük devirlerde sürekli kullanımın motor aşınmasına neden olabileceğini belirtti.

Maddi Zarar ve Performans Kaybı

Uzmanlar, ekonomik modun şehirler arası kullanımda araç sahibine en az 100 bin TL zarar verebileceğini söylüyor. Kayacı, "Ekonomik modda hızlı gitmek araç performansını artırmaz, azaltır ve motora zarar verir" dedi. Ayrıca, start-stop özelliğinin sık kullanımı mekanik zararlar doğurabilir. Kayacı, "Bu özellik mümkün olduğunca az kullanılmalı" diye ekledi.

Editör: Halit Alptekin