ABD'de ikinci çeyrekte elektrikli araç (EV) satışlarının beklenenden iyi gelmesi, yüksek faiz oranlarının tetiklediği talepteki yavaşlamanın ardından yatırımcılara  rahatlama getirdi. Ancak elektrikli araç üreticileri için zorlu bir yol devam ediyor. General Motors (GM), Rivian ve Toyota, Salı günü iyimser EV teslimatları bildirirken, Tesla beklenenden daha küçük bir düşüş bildirdi. Yatırımcılar bu haberlere olumlu tepki verdi ve birçok şirketin hisse senetlerinde artış görüldü.

Zorlu Pazar Koşulları ve Maliyet Baskıları

Yüksek borçlanma maliyetleri, ekonomik belirsizlik ve tüketicilerin hibrit araçlara olan ilgisi nedeniyle elektrikli araçlara olan talep beklenenden yavaş büyüdü. Tesla ve diğer EV markaları, tüketicileri çekmek için fiyat indirimleri ve daha fazla teşvik sunmak zorunda kaldı. Analistler, üretim ve pillerde maliyet düşürme baskısının devam edeceğini öngörüyor.

Küresel EV Satışları Artışı Bekleniyor

Uluslararası Enerji Ajansı'na göre, Çin'in liderliğinde dünya genelindeki elektrikli araç satışlarının 2023'te 13,7 milyondan bu yıl 16,6 milyona çıkması bekleniyor. Ancak analistler, Salı günkü satış rakamlarının EV satışlarındaki büyümenin yeniden hızlanmasını öngörmek için yeterli olmadığı konusunda uyarıyor.

GM ve Toyota’nın Stratejileri

GM, ABD'de ikinci çeyrekte elektrikli araç satışlarında yüzde 40 artış bildirdi. GM'in Kuzey Amerika Başkanı Marissa West, daha fazla müşterinin elektrikli araçları benimsemesiyle kazanabileceklerini belirtti. Toyota ise hibrit araçlara olan talebi güçlü satışlarla taşırken, 2026'da Kentucky ve Indiana'da iki yeni EV üretmeyi planlıyor.

Pazarın Geleceği ve Yeni Gelişmeler

Tesla, son aylarda odak noktasını yapay zeka çalışmalarına kaydırarak teslimat beklentilerini aşmayı başardı. Ancak analistler, Tesla'nın geçen yılki hacimlerine ulaşabilmesi için ikinci yarıda muazzam bir performans göstermesi gerektiğini belirtiyor. Tesla hissedarı Matt Britzman, zayıf EV pazarına karşı zafer kazanmanın zamanının henüz gelmediğini söyledi. EV hayranları ise kararlılığını sürdürüyor ve piyasadaki olumlu gelişmeleri yakından takip ediyor.

Editör: Halit Alptekin