Otomobil bayileri, 7 Temmuz’da yürürlüğe girmesi beklenen Genel Güvenlik Yönetmeliği (GSR) kapsamındaki düzenlemelerin ertelenmesi üzerine, ellerindeki stokları eritmek için başlattıkları kampanyaları hızlandırdı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Türkiye'de üretilen ve ulusal tip onaylı modeller için yönetmelik uygulama tarihi 31 Ağustos’a ertelendi.

Kampanyalar Ağustos Sonuna Kadar Sürecek mi?

Yeni karar sonrası, otomobil bayileri Ağustos ayı sonuna kadar kampanyalarına devam etmeyi planlıyor. İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, “Türkiye'nin de dahil olduğu AB ülkelerinde 7 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girmesi beklenen GSR'nin uygulama süresi, Türkiye'de üretilen ve ulusal tip onaylı modeller için 31 Ağustos 2024 tarihine uzatıldı.” dedi.

İndirim Oranları ve Fiyatların Geleceği

Haziran ayında kampanya dahilinde fiyatlarda yüzde 6 ila 10 arasında indirimler uygulandı. Ancak mevcut maliyetler göz önüne alındığında, kampanyalar devam etse de indirim oranlarının daha fazla artması beklenmiyor. Yıl sonuna kadar fiyatların sabit kalacağı ya da sınırlı artışlar kaydedeceği öngörülüyor.

İkinci El Piyasasında Durum

İkinci el otomobil piyasasında ise sıfır otomobile olan yüksek talep nedeniyle fiyatların mevcut seyrini koruyacağı belirtiliyor. Ancak düşük talep sebebiyle sınırlı oranlarda fiyat düşüşleri olabilir. Ağustos ayına kadar uzatılan GSR uygulama süresi sonrası, yeni maliyetlerle satışa sunulacak araçlar ve Çin menşeli otomobillere getirilen ek vergi etkisiyle sıfır ve ikinci el fiyat farkının daha da açılabileceği düşünülüyor.

Editör: Halit Alptekin